Sebze Yemenin Faydaları ve Yararları

Sebze Yemenin Faydaları ve Yararları

Sebze yeme kültürü maalesef ülkemizin bazı bölgeleri haricinde pek de popüler bir şey değil ve bu nedenle et ağırlıklı yahut tahıl, baklagil ağırlıklı bir beslenme rejimini takip ettiğimiz bir gerçek. Fakat et ürünlerinin fazla tüketilmeleri halinde sağlığa zararlı olmaları, tahıl, bakla gibi ürünlerin de bilhassa hamurişi formatına sokuldukları zaman sağlık için risk oluşturmaları, sebzelere hayatımızda yer vermemiz gerektiğini gösteriyor. Bilhassa Ege bölgesinde sebzelerin çok tüketilmesi ve buradaki insanların ülkenin diğer yanlarına kıyasla daha sağlıklı olmaları, sebzelerin önemini bize gösteriyor. Neden sebze yemeliyiz diyenler için elimizdeki bulgulara hep beraber bir göz atalım.

Sebze yemenin insanlarda diyabet, kanser ve kalp damar problemlerine çözüm olduğu ve bu rahatsızlıkların ortaya çıkma ihtimalini bir hayli azalttığı araştırma sonuçlarında görünüyor. Zira bu besinlerin sundukları kalorinin diğer besinlerden düşük olması kilo kontrolü sağlarken, içeriklerinde bulunan temel maddeler vücudun ihtiyaçlarının karşılanmasında yardımcı oluyorlar. Fazla kiloların hastalıkların temeli olduğunu dikkate alırsak, kilo kontrolü genel sağlık anlamında bizim için kesinlikle gerekli.

Buna ek olarak içeriklerinde bol bulunan A ve C vitaminleri bizi enfeksiyonlardan korurken, potasyum ve magnezyum açısından zengin olmaları kan basıncı ve sağlıklı kemikler için destek sağlıyor. Lifli olmaları ise hem kolesterolün düşmesi hem de uzun süre tok kalabilme anlamında insanlara büyük oranda yardımcı oluyor. Dolayısıyla sebzelerin aslında günlük hayatta aradığımız herşeyi bizlere sunduklarını unutmamak gerekiyor.

Ana yemekten önce bir miktar salata tüketmek ve öğünler arasında çiğ sebzeler yemek de gün içerisinde düşük kalori ile tok kalmayı sağlayacaktır, ayrıca ana yemeği de daha az tüketmenize yardımcı olacaktır. Fazla yemek yemenin sağlığa çok büyük bir zararı olduğu biliniyor ve sebzeler buna engel olabilmemiz için geniş imkanlar sunuyorlar.

Farklı renklere sahip olan sebzelerin etkin maddelerinin farklı olması, her birinin farklı faydalarının olmasını sağlıyor. Bu nedenle devamlı olarak bir iki çeşit sebzenin tüketilmesi yerine farklı sebzelere göz atılarak tercihen çiğ veya buharda haşlanmış şekilde tüketilmeleri, onlardan maksimum fayda alınmasına yardımcı oluyor. Elbette sebzeleri kaynattıktan sonra ortaya çıkan sebze suyunu da yemeklerinize katabilir ve suda kalmış olan gıdalardan faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.