Saunanın Yararları Nelerdir

SAUNANIN YARARLARI NELERDİR?

Ülkemizde hamamda yıkanma kültürü bir hayli gelişmiştir ancak maalesef sauna henüz hamamların popülerliğini yakalayabilmiş değil. Her ne kadar ikisinde de sıcak bir ortam olsa da, bu iki şey arasında çok ciddi farklar bulunuyor. Zira hamamda bol su ve buhar ile temizlenmek mümkünken, saunada biraz daha kuru ve ağaç bir ortam içerisindeki sıcak hava bulunur. Dolayısıyla saunanın esas amacı temizlik değil, terlemektir. Bu yüzden saunada güzel bir vakit geçirdikten sonra hamama giderek kendinizi temizlemeniz gerekiyor. Aksi taktirde bol bol ter kokacağınız ortada. Saunanın yararları nelerdir diyenler için elbette bu bilgilere de bir göz atalım.

Saunanın en büyük faydası elbette terlemeyi sağlaması ve bunun beraberinde getirdiği etkiler. Zira terleme sayesinde hem kaslarımız gevşer hem de bedenimizde bulunan toksik maddeler deriden dışarı atılarak ciddi bir toksin temizliği gerçekleştirilir. Normal hayatımızda çocuklar gibi koşturmadığımız için terlemenin faydalarını pek göremeyiz ancak saunada ciddi bir terleme sonrasında daha iyi sonuçlar alacağınız kesin.

Bu terleme bir yandan derideki gözeneklerin açılmasını sağlar ve deri üstündeki kan dolaşımı da daha hızlı hale gelir. Kan dolaşımının artması sayesinde cildin kendini yenileme kabiliyeti ve hücre bölünmesi de artar. Cilt dokularının bağlarının güçlenmesini sağlayan sauna, böylece daha ışıltılı ve gergin bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Yapılan araştırmalar saunanın psikolojik anlamda da güçlü etkilerinin olduğunu gösteriyor. Sauna içerisinde kasların gevşemesi ve sinirlerin rahat kalması sayesinde stresin azaltılması mümkün oluyor ve ayrıca bu durum kalp sağlığı için de bir hayli iyi. Sıcaklığın kan dolaşımını hızlandırması, damarları genişletmesi, oksijen yakımını arttırması ve dolayısıyla yağ yakımının da hızlanması, zayıflama etkisinin de ortaya çıkmasına yardımcı olur. Ancak kalp rahatsızlıkları olanların saunaya girmeden önce doktorlarına danışmaları olumsuz sonuçları engelleyebilmek için mühim.

Saunanın zayıflatıcı etkisinin temel sebebi metabolizmayı hızlandırması, kan akışını ve kalp atışını hızlandırması, dolayısıyla vücudun fiziksel aktivitesini arttırması. Terleme ve ısı atımı sırasında da efor sarfeden vücudumuz saunadan 500 kaloriye kadar enerji harcayarak çıkar. Buharlı tipte saunalar ise bilhassa nezle ve grip gibi hastalıklara karşı tedavi metodu olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.