Sarımsağın Faydaları Nelerdir

SARIMSAĞIN FAYDALARI NELERDİR?

Sarımsak binlerce yıldır Anadolu ve Ortadoğu’da tüketilen besinler arasında bulunuyor ve bu bölgeden dünyanın diğer yerlerine yayılmış bir bitki olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla mutfağımızda oldukça fazla yer kaplamasının en büyük sebeplerinden birisi de bu. Ancak kokusu nedeniyle pek çok kişi onu tüketmekten geri kalıyor fakat aslında sarımsak tüketenlerin oldukça avantajlı bir durumda olduklarını söyleyebiliriz. Sarımsağın faydaları nelerdir sorusuna cevap verdiğimizde siz de durumun ciddiyetini anlayacaksınız.

Sarımsak insan vücudu için ciddi bir bağışıklık sistemi destekleyicisi olarak karşımıza çıkıyor yapılan araştırmalar kanserli hücreler ile savaşta bile sarımsağın ciddi bir etkisinin olduğunu gösteriyor. Düzenli olarak sarımsak tüketenlerin hastalıklara ve kansere yakalanma riskleri yüzde 30’ları bulan oranlarda düşüyor. Dolayısıyla bilhassa kış aylarında vücudunuzu desteklemek için sarımsağı beslenme rejiminiz içerisine katmanız iyi olacaktır.

Kolesterol ve tansiyon konusunda da bir hayli etkileri bulunan sarımsak, kolesterolün kontrol altına alınması ve damarların genişleyerek tansiyonun düşmesi hususunda ciddi faydalara sahip. Bu nedenle kalp ve damar hastalıklarına sahip olan bireylerin sarmısak tüketmeleri faydalarına olacaktır. Unutmayın ki sarmısağın en faydalı hali pişmemiş hali ve bu nedenle onu doğrudan yutamıyorsanız cacık gibi gıdaların içerisine ekleyerek çiğ tüketebilirsiniz.

Hem antioksidan hem de antibakteriyel etkilere sahip olan sarımsak, bu özellikleri sebebiyle sivilce problemlerine sahip olanların bu sorundan kurtulmalarını da sağlayabiliyor. Onu tüketmek istemiyorsanız sivilceli bölgelerinize sürebilirsiniz ancak cildinizde çok uzun süreler tutmayın çünkü içerisindeki sülfat uzun vadede yanıcı bir etki bırakabilir. On dakika kadar sarımsak maskesi yapmak ve sonra cildinizi güzelce yıkamak yeterli olacaktır.

Mantarlara karşı da etkili olabilen sarımsağı ayak mantarlarından kurtulmak için doğrudan ayaklarınıza uygulayabilirsiniz. Hem sarımsak suyu sürmek hem de sarımsağın kendisini ezerek mantarlı bölgelere uygulamak yeteri kadar iyileşme sağlayacaktır. Ayak derisinin yüzden daha dayanıklı olması nedeniyle biraz daha uzun bir süre sarımsağı ayaklarınızda tutabilirsiniz.

Düşük tansiyona sahip olan bireylerin sarımsak nedeniyle yorgunluk, uykusuzluk ve bitkinlik yaşayabilecekleri de aklınızda olsun. Bu nedenle bilhassa tansiyonu doğuştan düşük olup da uzun yola arabayla çıkacak olanlar uyku ihtimalini gözden çıkarmasınlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.