Salata Yemenin Faydaları Nelerdir

SALATA YEMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Salata maalesef ülkemizde yeterince tüketilmiyor ve aslında biraz daha et ağırlıklı bir beslenme düzenine sahip olsak da onun yanında çok iyi giden salatayı tüketmekten geri duruyoruz. Bunun temel sebeplerinden birisi ise taze yeşil sebzelerin kültürümüzde baklalar, etler ve diğer pişmiş sebzeler kadar büyük bir yer kaplamaması. Ancak diğer Akdeniz ülkelerinde sıklıkla tüketilen ve oldukça önemli bir yere sahip olan salata, tek başına bir öğün olarak bile tüketilebilir. Dolayısıyla salata yemenin faydaları nelerdir sorusunu cevaplandırmak gerekiyor.

Salatanın en büyük avantajlarından bir tanesi, düşük kalori almanızı sağlarken bir yandan da bir hayli besleyici olması. Yeşilliklerin yanına ekleyebileceğiniz bir miktar peynir, içine katabileceğiniz beyaz ve kırmızı et seçenekleri gibi opsiyonlar sayesinde onu daha da beslenme programınıza uydurmanız mümkün. Pek çok kişi çoban salata gibi klasik salatalara bağlı kaldığı için aslında onun ne kadar geniş bir şekilde renklendirilebileceğinden habersiz.

Salatada karşımıza çıkan bir diğer fayda ise ana yemek tüketimini düşürmemize yardımcı olması ve ekmek tüketimini de azaltması. Zira yemeğin yanında ekmek tüketmek yerine bol bol salata yiyebilir, böylece daha kolay doyarak ana yemeği de az yiyebilirsiniz. Bu durum uzun vadede kalori alımınızın düşmesini sağlayacak ve sizi daha formlu bir hale getirecektir.

Çocuk gelişimi konusunda önemli bir yere sahip olan salata, belli sebzeleri tüketmek istemeyen çocuklarınıza bu sebzeleri çiğ olarak vermenize imkan tanıyor ve diğer sevdiği malzemelerin arasında olduğu için sorunsuzca tüketmesi sağlanabiliyor. Mineraller, vitaminler ve antioksidanlar anlamında bir hayli zengin olan salata, çocuğunuzun hızlı gelişim sürecinde pek çok ihtiyacının karşılanmasını sağlayacaktır. Fakat tabii ki bu vejeteryan bir beslenme anlamına gelmiyor çünkü çocukların sağlıklı bir gelişim için hayvansal gıdalardan alınan proteinlere de yüksek oranda ihtiyaçları var.

Sürekli olarak tek tip beslenmek vücudumuz için bir hayli zararlı ancak salatanın her türde yemeğin yanına gitmesi sayesinde beslenme rejiminiz de renklenecektir ve böylece sindirim sisteminiz çok daha verimli bir şekilde çalışacaktır. Bağırsak florasının beslenmesi ve formunu koruması için beslenme alışkanlıkları doğru şekilde düzenlenmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.