Sahurda Neler Yenmeli, Nasıl Beslenmeli

SAHURDA NELER YENMELİ, NASIL BESLENMELİ?

Ramazan’ın beraberinde bereketini de getirdiği bir gerçek ve oruçlarımızı tutmaya başladığımız sahur vakitlerinde genellikle bizi bütün gün tok tutması için ağır yemekler tükettiğimiz de ortada. Halbuki yapılan pek çok araştırma bu tip beslenmelerin sağlık için oldukça zararlı olduğunu ortaya koymaktadır ve sahurda doğru bir şekilde beslenmenin önemine dikkat çekmektedir. Zira sahurdan itibaren iftara kadar sahurda yediklerimizle bekliyoruz ve bu süreç vücudumuzun bazen kaldırmakta zorlandığı bir hale gelebiliyor. Hele ki şu sıcak yaz günlerinde tuttuğumuz oruçların vücudumuza en az yükü oluşturması için özel bir çaba sarfetmemiz gerekiyor.

Ülkemizde sıklıkla tercih edilen sahur zamanı yenilen sucuklar, salamlar, etli yemekler, ızgaralar, hamurişi yemekler gibi pek çok yemek maalesef sabah vakitlerinde vücudumuzun kaldırmakta zorlanacağı yapıya sahip. Dolayısıyla sahurdan sonra bilhassa yatanlar ve yeniden uyuyanların bu tip ürünlerden uzak kalmaları yerinde olacaktır. Yavaşlayan vücut metabolizması bu besinlerin direkt olarak yağa dönüşmesine neden olacaktır ve Ramazan sonunda kilo sorunlarına da yol açacaktır. Özellikle iftarda da ağır yemekler tüketiyorsanız durum daha vahim olabilir.

Yapısında protein barındıran peynir ve yumurta gibi besinler ise sahurdan iftara kadar acıkmadan kalmanıza yardımcı olacaktır. Bunların yanında tüketeceğiniz meyve ve sebzeler ise gün içerisinde kaybedeceğiniz suyun bir miktarını telafi etmenize yardımcı olacaklardır. Standart bir kahvaltı menüsü sahur için yemek menülerinden çok daha uygun durumdadır ve bu nedenle tükettiklerinize azami önem göstermelisiniz.

Tabii ki bol su tüketimi de sahurun en önemli noktaları arasında yer alıyor. Bütün gün su tüketemeyeceğiniz için en az yarım litrelik suyunuzu ezan okunmadan içmeli ve böylece güne hazır olmalısınız. Eğer açlıktan çok susuzluk sizi yoruyorsa yemeği biraz daha az tutup suyu daha fazla tüketmeniz gün içerisinde rahat etmenize yardımcı olacaktır.

İftarda olduğu gibi sahurda da tıka basa yememek tercihleriniz arasında olmalı. Zira maalesef tüketilen yüksek miktardaki besin sahurdan sonra uyku kalitenizi düşürecektir ve bunun yanında şeker dengenizi de bozacaktır. Ayrıca uykunuzun bozulması gün içerisinde enerjinizi de düşürecektir ve bu nedenle orucun yan etkilerini daha güçlü bir şekilde hissetmeniz de olası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.