Sahne Makyajı Nedir, Nasıl Yapılır

SAHNE MAKYAJI NEDİR, NASIL YAPILIR?

Yayın Tarihi03 Eylül 2017 | KOZMETİK BAKIM

Makyaj neredeyse hiç bir zaman tek tip şekilde uygulanamaz ve her koşulun kendine uygun bir makyaj tipi vardır denilebilir. Zira günlük hayatta, özel gecelerde ve günlerde, televizyonda, sahnede ve hatta plajda bile farklı makyaj uygulamalarının yapılması gerekir. Çünkü her makyajın kendine ait bir hedefi vardır ve bu hedef içerisinde bulunulan ortam ile uyumlu olmalıdır. Her tek tip makyajı her yerde uygulamaya kalkarsanız pek de güzel sonuçlar elde edemeyeceğiniz kesindir. Bu hafta sahne makyajı nedir, nasıl yapılır sorusunu bir cevaplamak istiyoruz çünkü sadece oyuncular ve sunucular değil, büyük şirketlerin yönetiminde çalışanlar da zaman zaman kendilerini seminer ve diğer ortamlarda sahnede bulabiliyorlar.

Sahne makyajının en temel amacı, yoğun spot ışıkları altında bulunulan ortamlarda ve seyircilerin de yer yer uzakta oturabildikleri koşullar altında, sahnedeki kişinin yüz hatlarının ortaya serilebilmesidir. Başarılı bir iletişim sadece sözlü değildir ve konuşan kişinin mimikleri, yüz hatları da önem kazanır. Dolayısıyla sahne makyajı sayesinde yüzdeki hatlar çok daha belirgin hale gelirler ve uzaktan da olsa seçilebilirler. Bu nedenle sahne makyajını günlük hayatta kullanmak tamamen yanlıştır ve tabiri caizse palyaço gibi görünmenize sebep olmaktan başka bir işe yaramaz.

Eğer sahnedeki rolünüze özel çok ayrı bir makyaj gerekmiyorsa, öncelikle yüzünüze pat sürmeli ve daha sonra bunu bir pudra ile sabitlemelisiniz. Pudranın ardından burnunuzun yanlarına gölgelendirme yapmalı, burun kemiğinizi de koyu olmayan bir ton kullanarak daha belirgin hale getirmelisiniz. Bu koyu olmayan tonu gözlerinizin kenarlarına da uyguladıktan sonra takma kirpiklerinizi takabilir, göz çevresine de eyeliner sürebilirsiniz. Böylece göz ve çevresi çok daha belirgin bir hale gelecektir.

Şimdi elmacık kemiklerinizi allık kullanarak daha belirgin bir hale getirebilirsiniz fakat unutmayın ki dudaklarınızı normalden daha belirgin yapabilmek için kontür kullanmanız gerekecektir. Ayrıca rujun çok mat olmaması ve olabildiğince parlak ve görünür olması da çok önemli.

Sahne makyajı abartılı bir makyajdır ve bu nedenle sahne dışındaki diğer alanlarda neredeyse asla kullanılmaz, kullanılması önerilmez. Eğer bu makyajı özel bir sahne günü için kendiniz yapmak istemiyorsanız oyuncular kadar abartmayın ve daha kararında bir abartma ile makyajı sonlandırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.