Sağlıksız Bir Cilt Nasıl Olur

SAĞLIKSIZ BİR CİLT NASIL OLUR?

Herkes sağlıklı bir cilde sahip olmak ister ancak bunun için tam olarak neler yapması gerektiğinin tam olarak farkında olmaz. Bunun en temel sebebi ise sağlıksız bir cilt nasıl olur sorusunun cevabının bilinmemesi. Zira bazıları için ciltte çıkan bir kaç sivilce sağlıksız bir cildi ifade ederken, bazıları daha ciddi belirtilerin ortaya çıkmasını bekler. Halbuki sağlıksız cildi ortaya koyan tek şey sivilceler veya kırışıklar değildir. Sizler için bu konuyu detaylı bir şekilde değerlendirdik.

Öncelikle, cilt problemlerinin en büyük belirtilerinden bir tanesinin tırnakların durumu olduğunu belirtmek gerekiyor. Eğer tırnaklarınız çok kolay bir şekilde kırılıyor, çatlıyor veya soyuluyorsa, cildiniz de iyi durumda değildir ve bir belirti olmasa da kısa süre sonra cildinizde ciddi bir yaşlanma ile başbaşa kalabilirsiniz. Tırnaklardaki bozukluklar bilhassa çinko, magnezyum ve D vitamini açısından eksiklik yaşadığınızı göstermektedir. Bunun için bol bol güneşe çıkmalı, ayrıca bilhassa yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüketmelisiniz.

Bunun yanında dudaklarda ortaya çıkan uçuk problemleri de cildinizin enfeksiyonlara çok açık kaldığını gösterir ve bunun temel sebebi, bağışıklık sisteminizin zayıf olması ve yoğun stres, uykusuzluk altında kalmaktır. Uçuk virüsü vücut zayıfladığı anda aktif hale gelir ve bu nedenle gelecekte başka cilt problemlerine sebep olan mikroorganizmalarla karşılaştığınızda, muhtemelen onlar da cildiniz üzerinde etkili olacaklardır. Beslenmenize dikkat etmeli, beslenme düzeninizi genişletmeli ve psikolojik problemlerden kurtulmalısınız.

Cildin kendisi de bazen solgun görünebilir ve bu durum artık belirtilerin cilt üzerinde açık açık ortaya çıktıklarını gösterir. Özellikle sigara tüketenlerde cilde giden kılcal damarlar daraldıkları için bu solma ile karşılaşmak mümkün olmaktadır. Sigarayı bırakarak ve domates, karpuz, narenciye gibi gıdaları tüketerek cildinize destek olabilirsiniz. Ayrıca aşırı ve düzenli alkol tüketiyor, bol bol kahve içiyorsanız, bunlara da bir son vermeniz gerekiyor.

Cilt problemlerinin en uç noktasında, muhtemelen cildiniz artık kabuklanmaya veya pullar halinde dökülmeye başlamıştır. Bu durum hem nemsizliğin bir işaretidir hem de A vitamini eksikliğinin bir belirtisi olabilir. Cildiniz bu haldeyse bol bol su içmeyi, cildinizi nemlendirmeyi ve iyi beslenmeyi unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.