Sağlıklı Yaşlanma Yolları

SAĞLIKLI YAŞLANMA YOLLARI

İnsan bedeni çok uzun yıllar boyunca yaşayabilme kapasitesine sahiptir ve bazı kişilerin genetiklerinin onların 100 yılı aşmasını sağladığını biliyoruz. Ancak bu durum sadece genetik ile açıklanmıyor çünkü genetiğiniz buna müsait olsa bile sürdürdüğünüz hayat tarzı da ne kadar sağlıklı bir şekilde ve ne kadar uzun yaşayacağınızın bir belirleyicisi durumunda. Sağlıklı yaşlanma yolları ise son senelerde insanların ilgi gösterdiği konular arasında bulunuyor çünkü artık hayattan beklediğimiz daha çok şey var ve bu da daha uzun ve işlevsel bir ömre sahip olmamızı mecburi kılıyor.

Öncelikle, yaptığınız tüm sağlıksız şeylerin ömrünüzden adım adım çaldığını unutmamalısınız. Yoğun stres ile yaşamak, kötü beslenmek, sigara ve alkol tüketimi, aşırı çay ve kahve tüketimi, hareketsizlik, hastalıklarda doktora gitmemek gibi pek çok faktör, ömrünüzden her defasında biraz biraz çalıyor ve neticesinde erken yaşlanma ve ölüm meydana geliyor. Bundan kaçınabilmek için sağlıklı bir yaşam sürmeye çalışmak mecburi.

Sağlıklı ve uzun bir ömrün en temel basamağı beslenme olarak karşımıza çıkıyor. İyi ve sağlıklı, dengeli bir beslenme düzeni hem sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır hem de ömrünüzü uzatma konusunda büyük bir adım atmanızı sağlayacaktır. Sebzeler, meyveler, et ve süt ürünlerini dengeli halde tüketmek, bunları doğru pişirmek ve yapay gıdalardan uzak durmak, atılması gereken en kolay adım. Ayrıca her gün en az yedi sekiz bardak su tüketmeniz, hücrelerinizin fonksiyonlarını daha iyi yerine getirmelerini sağlayarak ömrünüzün uzamasını sağlayacaktır.

Stres ve uykusuzluk ise ömrü kısaltan diğer faktörler arasındalar. Stres, vücudun kortizol hormonunu daha fazla üretmesine sebep olarak onu bir nevi acil durum alarmına sokuyor ve bu da tüm metabolizma üzerindeki baskıyı arttırıyor. Uykusuzluk, kalitesiz ve aydınlık yerlerdeki uyku gibi faktörler ise beynin ve vücudun kendini yenileme sürecine sekte vuruyor.

Mutlu olmadan uzun ve canlı, sağlıklı bir hayat da mümkün değil. Zira mutluluk hormonları, hücrelerin yenilenmesini ve fonksiyonlarını ciddi anlamda dengeye sokmaktadır ve bunun neticesinde tüm organlarımız daha verimli çalışmaktadır. Bu yüzden ilerleyen yaşa karşın bir hobiyi sürdürmeli, insanlarla iletişimde kalabilmek için sosyalleşmekten vazgeçmemeli. Pek çok yaşlı birey maalesef tek başına evde oturmayı tercih ediyor ve bu da onların hem toplumdan soyutlanmalarına hem de ömürlerinin azalmasına sebep oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.