Sağlıklı Yaşam İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Sağlıklı bir yaşam sürmeyi hepimiz diliyoruz ancak bunun için gerekli olan sorumlulukları almak nedense genelde aklımıza gelmiyor ve rahatımızdan ödün vermeden sağlıklı yaşamayı bekliyoruz. Halbuki sağlık için bedenimizin ihtiyaçlarına azami dikkat göstermeli, onu her açıdan sağlıklı tutacak bir yaşam tarzı benimsemeliyiz. Bunu yapmak için herkesin farklı bir çözümü var ve uzmanlar arasında görüş farklılıkları da mevcut. Ancak pek çok kişi sağlıklı yaşam için nelere dikkat etmeliyiz sorusunu cevaplarken bazı temel öğelerden bahsediyor ve en azından bu temelleri kurabilmek sağlıklı hayata bir adım atabilmek için gerekli.

Sağlıklı bir yaşamın en olmazsa olmaz öğesi elbette sağlıklı beslenme. Vücudumuza yabancı maddelerin en çok girdiği zaman elbette yemek zamanları ve bedenin metabolize edeceği gıdaları tercih etmek, zararlı atıkların ortaya çıkmasına da engel olacaktır. Bu nedenle beslenme rejimi sebzeler, meyveler ve et ürünleri konusunda dengeli olmalı, bol bol su tüketimi unutulmamalı ve zararlı gıdalar dışındaki tüm gıdalar bir denge içerisinde tüketilmeliler. Bu süreçte tabii ki alkol, sigara ve diğer zararlı maddelerden olabildiğince uzak duruyoruz ki buna çay ve kahve gibi uyarıcılar da dahil.

Düzenli spor yapmak da sağlıklı yaşamın bir diğer öğesi. Pek çok kişi bunu yorulana kadar her gün ağırlık kaldırmak, egzersiz hareketleri yapmak gibi düşünür ancak insanlar için günde bir kaç kilometre yürümek bile genel sağlığa ciddi anlamda katkı sağlayan faaliyetler arasında. Yani vakti olmayanlar veya üşenenler bir yol boyu yapıp gelerek aslında sağlıklı bir hayata en azından küçük bir adım atabilirler. Elbette vakti ve imkanı olanların egzersiz hareketlerini de es geçmemeleri gerekiyor.

Stres ve uykusuzluk ise insan hayatını ciddi anlamda kısaltıyor ve kalitesinin de düşmesine sebep oluyor. Dolayısıyla stresli bir yaşamdan kurtulabilmek için elimizden geleni yapmalı, gerekirse işimizi değiştirmeli, profesyonel olarak psikolojik destek almaktan da çekinmemeliyiz. Bunun yanında düzensiz ve uykusuz bir yaşam sürmeyi tercih edenler de erken kalk erken yat prensibini hayata geçirmeliler. Unutmayın ki tüm bu stres ve uykusuzluk etkisini 1 yılda değil ancak 10 yılda gösterecek, o zaman da çok geç olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.