Sağlıklı Yaşam İçin Beslenme Önerileri

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

Sağlıklı bir hayat sürmek hepimizin hayali ancak bunun için çaba göstermek genellikle biraz zorumuza gidiyor. Lakin vücudumuza ne kadar iyi bakarsak onu sağlıklı bir şekilde hayatımızın devamında kullanmak mümkün oluyor ve bu nedenle sağlıklı yaşam için beslenme önerilerine biraz göz atmak gerekiyor. Kötü beslenmiş bir vücudun uzun vadede maalesef pek de umut vaadetmeyeceğini söyleyebiliriz.

Beslenmenin temel kurallarından bir tanesi, vücuda ihtiyacı olan tüm suyu vermekten geçer. Zira bedenimizdeki tüm kimyasal reaksiyonlar bir oranda suya ihtiyaç duyarlar ve dokuların kendilerini besleyerek yenilemeleri için düzenli su tüketmek gerekir. Bu yüzden her gün en az iki litrelik bir su tüketimi gerçekleştirmek, özellikle de yaz aylarında, büyük önem kazanıyor. İçilen suyun mineraller bakımından zengin bir su kaynağından alınmış olması ise uzun vadede terleme ve idrar ile kaybedilen minerallerin geri alınmasını sağlayacaktır.

Midemiz bütün besinleri hazmetme kapasitesine sahiptir ve bağırsaklardan da emilim devam ederek besinlerin sindirilemeyen posaları dışkı olarak dışarı çıkartılır. Ancak sindirim ilk olarak ağzımızda başlar çünkü besinleri mekanik olarak parçaladığımız zaman midemizin işi de daha kolay hale gelir. Bunun yanında tükürük salgısındaki pek çok kimyasal da besinlerin mide ve bağırsaklar için hazırlanmasına yardımcı olur. Dolayısıyla bol bol çiğnemeden besinleri tüketmiyoruz.

Dengeli bir beslenme sağlık için olmazsa olmazdır ve bu nedenle sebzeler, etler, baklagiller, deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi tüm gıdaları beslenme rejiminiz içerisinde belli bir denge ile tüketmelisiniz. Sadece tek bir ürün tipine yoğunlaşmak, diğer gıdalarda bulunan etken maddeleri alamamanıza yol açacaktır ve bu da vitaminler, mineraller, faydalı asitler ve diğer gıdalar bakımından vücudun çalışma prensibini sekteye uğratacaktır.

Bazı vitaminleri gıdalardan doğrudan almak da mümkün değildir. Örneğin D vitaminini vücudumuz güneşten gelen ışınlar vasıtasıyla üretebilirken ve gıdalardan alınan D vitamini yetersiz kalırken, K vitaminini ise bağırsaklarımızdaki bakteriler üretirler. Dolayısıyla yeterince güneş görmek ve bunun yanında özellikle antibiyotik tedavilerinden sonra probiyotik besinler tüketmek, beslenme düzeni ve sağlık açısından çok önemli.

Bol lifli bir beslenme ve hiç bir şeyde aşırıya kaçılmayan bir yeme düzeni, sağlıklı bir şekilde hayatınızı sürdürebilmeniz için yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.