Sağlıklı Görünen Saçlar İçin Ne Yapmalı

SAĞLIKLI GÖRÜNEN SAÇLAR İÇİN NE YAPMALI?

Yayın Tarihi21 Şubat 2018 | ESTETİK CERRAHİ

Saç bakımı zor bir iştir ve sadece doğru şampuanı seçerek reklamlardaki o mükemmel ışıltılara sahip saçları elde etmek ise imkansızdır denilebilir. Her ne kadar reklamlar bu konuda biraz abartılı davransalar da, elbette şampuanın önemi mevcut ancak şampuan kadar diğer adımlara da dikkat edilmezse saçlarınız hiç bir zaman olması gerektiği gibi görünmeyeceklerdir. Sağlıklı görünen saçlar için ne yapmalı sorusuna sizin için bir cevap vermeye çalıştık.

Saçlarımız için en dikkat etmemiz gereken konulardan bir tanesi elbette doğru şampuan ve krem kullanımı. Her ne kadar pek çok şampuanda krem bulunsa da, ayrı bir şekilde paketin üzerinde yazdığı gibi krem uygulamasını yapmak, daha güzel sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır. Bunun yanında saç tipinize uygun olarak üretilmiş bu ürünleri tercih etmeniz gerekiyor. Bazen benzer tipte saçlar için bir kaç çeşit ürün olabildiğinden dolayı bir iki deneme yanılma sonrasında saçlarınıza en iyi gelen şampuanı ve kremi bulacaksınızdır.

Bunun yanında kullanılan şampuanı saça boca etmemek, ölçülü olmak gerekli. Fazla şampuan kullanımı saçı yağından tamamen arındırır ve bu durum saçlarda matlık ve beslenme sıkıntısı olarak kendini gösterir. Ayrıca saçları yıkadığınız su sıcaklığının ne çok soğuk ne de çok sıcak olması, saç dipleri ve saçların kendileri için büyük önem arzediyor.

Protein yönünden fakir bir beslenme rejimini sürdürmek, maalesef saçların mahvolmasına sebep oluyor. Zira saçlarımız keratin adı verilen bir proteinden oluşurlar ve bu proteinin eksikliği bir süre sonra saçların yapısının bozuk bir şekilde köklerden çıkmaları ile sonuçlanır. Ayrıca protein bakımından fakir beslenenlerde saç ve tırnakların uzama hızı da bir hayli düşüş gösterir.

Saç rengini çok fazla açmak ve bunun yanında fön, kurutma makinesi, maşa gibi cihazları kullanarak onları düzleştirmeye çalışmak da güzel görünen saçlara engel olmaktadır. Bu tip uygulamalar kısa vadede saçlarınızı çok güzel gösterseler bile etkileri geçtiği anda kendinizi yıpranmış görünen saçlarla birlikte bulacaksınız.

Saçlarınıza çok fazla bağlama, örme gibi işlemleri yapmamanız da onları korumayı sağlıyor. Unutmayın ki saçınızı çekiştiren her işlem onlara ve köklerine zarar veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.