Sağlıklı Çocuk Yetiştirmenin Yolları

SAĞLIKLI ÇOCUK YETİŞTİRMENİN YOLLARI

Yayın Tarihi24 Ekim 2012 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Sağlıklı yaşamak ömrümüz boyunca önem vermemiz gereken konular arasında olsa da çocukluk dönemini sağlıklı bir şekilde geçirmenin değeri çok daha fazla. Zira gelecekte yaşanabilecek rahatsızlıkların, hastalıkların ve problemlerin pek çoğu daha çocukluk döneminde yaşananlardan kaynaklanıyor.

Sağlıklı çocuk yetiştirmenin yollarını elbette kısa bir yazıda bütünüyle anlatmak mümkün değil ancak kısa kısa ipuçlarını ve tavsiyeleri kullanarak en azından size bir fikir vermeye çalışacağız.

Her şeyden önce psikolojik olarak çocuğunuzun uygun altyapı ile gelişmesini ve sağlıklı bir ruh haline sahip olmasını istiyorsanız onun için gerekli olan kaliteli eğitim şansını sunmalısınız. Maddi durumunuza göre en iyi ve en optimize şekilde ayarlanmış eğitimi çocuğunuza sunarak gelecekte kendi kendine yetebilen ve hayatının farkında olan bir çocuk yetiştirebilirsiniz. Gerekirse eğitim uzmanları ve danışmanları ile görüşmekten de çekinmeyin.

Çocuğunuzun bebekliğinden itibaren düzenli bir spor alışkanlığına sahip olması işleyen demir ışıldar atasözünü haklı çıkaracak şekilde onun fiziken çok daha iyi olması sağlayacaktır. Ayrıca sağlıklı bir bedene sahip olan çocukların zihni olarak yaşıtlarından ileride oldukları da yaygın görüşler arasında.

Eğer çocuğunuzun daha doğmadan sağlıklı olmasını istiyorsanız hamileliğiniz sırasında gerekli kontrollerinizi yapmalı, doktorunuza danışarak uygun beslenme programlarını takip etmeli ve kendi sağlığınıza zarar verecek tüm alışkanlıklarınızı terketmeniz yerinde olacaktır.

Her ne kadar çocuklarda ciddi hastalıklar yaşlı ve yetişkinlere göre daha nadiren gerçekleşse de gelecekte oluşabilecek rahatsızlıkların temelleri daha çocukluktan ortaya çıkmaya başlıyor. Çocuğunuzun düzenli olarak sağlık kontrollerinden geçmesi pek çok rahatsızlığı önceden farkederek önlem almanızı ve tedaviye başlamanızı sağlayacaktır.

Güvenli, iletişimi düzenli ve huzurlu bir aile ortamı hastalık ve rahatsızlıkların meydana gelmesini engelleyecektir. Pek çok sağlık probleminin temeli öncelikle stresli hayat ve gerilime dayandığı için çocuğunuzun güzel bir ortamda yetişmesi daha en başından pek çok fayda sağlayacaktır.

Cips, kola, çerez, fast food ve benzeri sağlıksız yiyecekler yerine erken yaşlarda sağlıklı sebzeler, meyveler ve dengeli yiyecekler ile beslenen çocukların hem bağışıklık sistemleri daha kuvvetli olmaktadır hem de beyin gelişimlerine büyük katkı göstermektedir. Bu nedenle her ne kadar çoğu zaman hafife alınsa da çocuğunuzun beslenmesini sürekli olarak kontrol edin ve onu belli etmeden sağlıklı yiyeceklere yönlendirmeye çalışın.

Anne sütü çocuk için en az 2 yaşına kadar verilmesi gereken önemli besinler arasında. İçerisinde çocuğun gelişiminden tutun da direncine kadar pek çok konuyu etkileyen değerli maddeler barındıran anne sütü kesinlikle atlanmaması ve erken bırakılmaması gerekenler arasında.

Ayrıca T.C. Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı aşı takviminin uygun şekilde takip edilmesi ve çocuğunuzun diş sağlığı konusunda tedbirkar davranılması da sağlıklı bir çocuk yetiştirmenin en önemli maddeleri arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.