Sağlıklı Cilt İçin Neler Yapılmalı

SAĞLIKLI CİLT İÇİN NELER YAPILMALI?

Yayın Tarihi20 Mayıs 2016 | KOZMETİK BAKIM

Hepimizin güzel görünen, lekesiz, sivilcesiz, parlak ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmayı istediğimiz bir gerçek. Ancak bunun için pek çok şeye de dikkat etmek gerekiyor. Sağlıklı cilt için neler yapılmalı sorusunun cevabını sizler için biraz araştırdık ve sonuçları paylaşmaya karar verdik.

Güneşin Zararlarından Korunun

Güneş, sağlıklı bir cilt için olmazsa olmazlar arasında. Fakat güneşin etkilerinin zarara dönüşeceği kadar ona maruz kalmak da bir o kadar zararlı. Hem yaz hem de kış aylarında güneşe çıkarken koruma kremlerinden daima faydalanmalı, yazın güneşlenmek istediğinizde bunu zamana yaymalı, bir iki güne tüm esmerleşme sürecini sıkıştırmamalısınız. Maalesef ona maruz kaldığınız her an, cildinizin biraz daha yaşlanmasına neden oluyor.

Zararlı Maddelerden Uzak Kalın

Sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddeler, maalesef vücudumuzun normal işleyişini sekteye uğratıyor ve çok daha hızlı bir şekilde yaşlanmamıza neden oluyorlar. Dokulara yeteri kadar oksijen taşınmasına engel olan sigaranın yanında, alkolün elektroliz düzeyini bozan yapısı, maalesef kuru ve cansız bir cilt ile başbaşa kalmanıza neden olacaktır. Dolayısıyla bu maddelerden kesinlikle uzak durmayı unutmuyoruz.

Temizlik ve Nemlendirme

Cildinizi sürekli olarak sabunlamak ve yıkamak iyi bir şey değil ancak onu günlük olarak temizlememek de bir o kadar yanlış. Yüzünüzü her gün bir defa nemlendiricili bir sabunla yıkamalı, geri kalan zamanlarda da güzelce bir su çarparak doğal nemini almasını sağlamalısınız. Çok kuru cilde sahip olanlar ise ek olarak nemlendirici kullanabilirler.

Makyajın Dozunu Bilin

Bütün bir gün boyunca yüzünüzde çok yoğun bir makyajla birlikte durmanız, maalesef cildinizin nefes almasına engel olacak ve ona zarar verecektir. Çok mecbur kalmadıkça ağır makyajlar yapmayın ve yaparsanız da bunların süresini kısa tutmaya çalışın. Güzel görünmek istediğinizi biliyoruz ancak güzelliğin bedeli sağlığı kaybetmek olmamalı.

Düzenli Uyku ve Spor

Vücudun dinç kalması ve kendini tamir etmeye fırsat bulması, cilt için en önemli faktörlerden birisi. Düzensiz uyuyarak bedenin kendini iyileştirmesine imkan tanımayanlar ve fazla hareketsiz kalarak kan akışını yavaşlatanlar, maalesef cildin esnekliğinin kaybolmasına neden olacaklardır. Bu nedenle sağlıklı ve yeteri kadar uykulu bir hayat düzeninin önemini aklınızdan çıkarmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.