Sağlıklı Bir Kahvaltı Nasıl Olmalı

SAĞLIKLI BİR KAHVALTI NASIL OLMALI?

Kahvaltı, pek çok kişinin es geçtiği veya çok geç yaptığı bir öğün ancak aslında günün en önemli öğünü ve kalktıktan sonra çok fazla vakit kaybetmeden kahvaltı sofrasına oturmak gerekiyor. Zira kahvaltıyı öğlen saatlerine bırakmak, vücudumuzun güne çok daha geç başlamasına sebep oluyor ve bu durum maalesef enerjimizden çaldığı gibi kötü bir beslenme alışkanlığı kazanmamız sonucunu doğuruyor. Sizler için sağlıklı bir kahvaltı nasıl olmalı sorusuna bir cevap verdik.

Öncelikle, kahvaltınızı yataktan kalktıktan sonra en geç bir saat içerisinde yapmanız gerekli. Zira kahvaltıyı geciktirdiğiniz sürece vücudunuz gün içerisinde normal metabolizma hızına yetişemeyecektir ve her zaman yavaş metabolizma modunda olacaktır. Bunun yanında mide de bütün gece aç kalmanın sonucunda asit dengesizlikleri yaşayacaktır ve mide-bağırsak problemlerine davetiye çıkaracaktır. Bu nedenle sabah kalkınca bir bardak ılık su içmeli, biraz vakit geçirdikten sonra hemen kahvaltıya geçiş yapmalısınız.

Sabah kahvaltısının en önemli 2 öğesi, proteinler ve liflerdir. Proteinler, vücudumuzun kendini tamir etmesi için gereklidirler ve bunun yanında ciddi anlamda tokluk hissi verirler. Dolayısıyla kahvaltıda bol karbonhidrat almak yerine biraz daha proteine ağırlık vermeli, süt ürünleri, yumurta gibi protein kaynaklarına bel bağlamalısınız. Lifleri ise özellikle yulaf ezmesi, tam tahıllı ekmekler ve sebzelerden elde edebilirsiniz. Standart beyaz ekmek, poğaça, simit gibi besinler ise maalesef karbonhidrat bakımından zengin olduklarından enerji verirler ancak lifsiz oldukları için sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkide bulunur, ayrıca kilo alımına sebep olurlar.

Elbette kahvaltıda bir miktar yağın da bulunması gerekiyor. Bunun için salata hazırlayabilir, zeytinyağı ile güzel bir süsleme yapabilirsiniz. Zira yağın kilo aldırdığı düşünülse de aslında sindirim sistemi için gereklidir ve asıl kilo yapan şey ya sağlıksız yağlardır ya da aşırı karbonhidrat alımıdır. Dolayısıyla zeytinyağı gibi sağlıklı seçenekleri kesinlikle diyetinizden çıkartmayın. Tereyağı ise katı bir yağ olduğu için onu almaktan imtina edebilirsiniz.

Bir kahvaltıda aşağı yukarı iki yüz elli kalorilik enerji bulunmalıdır ve bunun altında maalesef vücudunuzun gerekli olan enerjiyi üretmesi mümkün olmaz. Kahvaltınızdan kısmak yerine öğlen ve akşam yemeklerinizden kısmak çok daha doğru bir tercih olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.