Sağlıklı Beslenme Programı Listesi

SAĞLIKLI BESLENME PROGRAMI LİSTESİ

Yayın Tarihi16 Ekim 2012 | BESLENME

Vücudumuz bizim için çok değerli ve bu vücudu sağlıklı bir şekilde uzun yıllar boyunca kullanmak için dikkat edebileceğimiz kurallardan en kolayı sağlıklı beslenme programlarına uymak. Sağlıklı beslenme deyince aklınıza sıkı ve uyulması zor diyetler gelmesin. Sadece bir  kaç dikkat edilecek noktaya uyarak bile kendinizi sağlıklı ve genç hissetmeye devam edebilirsiniz.

İşte sağlıklı bir beslenme programına sahip olmanız için yapmanız gerekenlerin listesi:

–          Kırmızı ve yağlı etlerden uzak durun, yağı az balık ve tavuk ürünlerini tüketmeye çalışın

–          Süt ürünlerini tam yağlı olarak kullanmayın

–          Izgara, fırın ve haşlayarak et tüketiminizi gerçekleştirin

–          Fazla şekerli sıvı ve yiyecekleri tüketmekten uzak durun

–          Tuz tüketiminiz günde iki çay kaşığını geçmesin

Yiyeceklere dair verdiğimiz bu uyması çok kolay bir kaç ipucundan sonra beslenme düzeninize dair diyeceklerimiz de var elbette.

Öncelikle kahvaltıyı hiç bir zaman atlamamanız gerekiyor. Zira bütün bir gece boyunca herhangi bir enerji kaynağından beslenemeyen zihniniz sabah uyandığında ilk iş olarak yeterli besine ihtiyaç duyacaktır.

Kahvaltıdan gün bitimine kadar tek seferde büyük öğünler yemek yerine bir kaç öğün daha yaratarak öğün başına yiyecek tüketiminizi azaltın. Tam dolu bir mideyle güne devam etmeniz sindirim zorluklarına yol açtığı gibi çok daha erken yaşlanmanıza sebep olacaktır.

Su tüketiminizi çok fazla kısıtlamayın. Belli aralıklarla birer bardak su tüketirseniz hem sindirim sorunlarının önüne geçebilirsiniz hem de vücudunuzda oluşabilecek dehidrasyon kaynaklı çökme ve izlerden kurtulabilirsiniz.

Meyve tüketiminiz içerisinde yer alan anti oksidanlar ve enerji kaynakları nedeniyle büyük önem taşıyor. Yemeklerle birlikte tükettiğiniz meyvelerin besin ve enerji değerlerinin büyük kısmı boşa gideceği için yemeklerden yarım saat önce veya üç saat sonra meyve tüketimini gerçekleştirmeniz vücudunuzunu enerji ve dinçliğini korumak için çok faydalıdır.

Yetersiz, düzensiz veya çok fazla beslenme vücut dengemizi bozarak bizi hastalıklara, yaşlanmaya ve yorgunluğa itecektir. Elbette sağlıklı kalmak için sadece beslenme programlarına uymak yeterli değil ancak spor gibi diğer etkinliklerle birlikte sağlıklı beslenme programı listelerini takip etmeniz çok daha hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır.

One Response to SAĞLIKLI BESLENME PROGRAMI LİSTESİ

  1. Sanane diyor ki:

    😊😊😊😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.