Sağlıklı Balık Nasıl Pişirilir

SAĞLIKLI BALIK NASIL PİŞİRİLİR?

Yayın Tarihi19 Ekim 2017 | BESLENME

Balık insan sağlığı için en önemli besinlerden bir tanesi ve beslenme uzmanları her hafta en az iki defa balık tüketmemizi öneriyorlar. Ancak pek çoğumuz haftada iki defa balık tüketmeyi bir kenara koyalım, balığı doğru bir şekilde tüketmiyoruz bile. Bu durum ise onun içerisindeki faydalı proteinlerin, minerallerin ve yağların yanmasına, kanserojen özellikler kazanmasına sebep oluyor. Dolayısıyla sağlıklı balık nasıl pişirilir sorusunu sizler için yanıtlamaya karar verdik.

Yemekleri pişirirken kızartmadan uzak durmanın önemini biliyorsunuzdur. Zira kızarma sırasında hem besinlerdeki kanserojen içerikler artar, hem de balığın kızartma yağını çekmesi nedeniyle yanmış yağ bakımından oldukça doygun bir balık ortaya çıkar. Buna ek olarak içerisindeki besinlerin de bozulmaları nedeniyle ondan beklenen faydayı almanız iyice imkansız hale gelir. Balığı pişirmenin en güzel yolu ise buharda pişirmektir ancak bununla uğraşmak istemeyenler ızgara veya fırında pişirerek de onun faydalarını daha iyi değerlendirebilirler. Buna ek olarak, pişirme sırasında balığın tüm suyunun çekilmesine de engel olmalısınız çünkü fazla kurumuş bir et balığın proteinlerinin bozulduğu anlamına gelir. Bu yüzden etinin piştiğine kanaat getirdiyseniz iyi pişmiş yapmak için çaba göstermeyin.

Balık kılçıklarının içerisindeki yüksek fosfor ve kalsiyum içerikleri, onu kemik sağlığımız açısından çok önemli hale getirir. Ancak balıkta bu mineraller temel olarak kılçıklar içerisinde bulunuyor ve pek çok balığın kılçığını tüketmek pek de mümkün değil. Lakin sardalya, hamsi gibi kılçıkları neredeyse hissedilmeyecek düzeyde olan balıkları kılçıkları ile yiyebilirsiniz. Böylece kolayca sindirilen bu kılçıklardan elde edilen tüm besin değerleri vücudunuza geçmiş olacaktır.

Balık tüketirken yanına bol limonlu bir salata yapmak, ayrıca balığa limon sıkmak, C vitamini sayesinde balıkta bulunan omega-3 yağlarının vücudunuz tarafından değerlendirilme oranını arttıracaktır. Lezzet anlamında pek çok kişinin balığa limon sıkmaktan imtina ettiğini biliyoruz ancak balığın limonla ve yeşillikler ile tüketilmesi onun pek çok faydasının daha fazla öne çıkmasına yardımcı oluyor.

Elbette balık satın alırken dikkat edilecekler de var. Özellikle pazar gibi yerlerden balık alınacaksa, bunu sabahın erken saatlerinde balıklar henüz taze iken yapmak gerekiyor. Saatler ilerledikçe ne kadar buz üzerinde duruyor olsalar da balıkların bozulma oranı artacaktır ve bu da besin zehirlenmesine sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.