Sadece Kızlık Soyadımı Kullanmak İstiyorum

SADECE KIZLIK SOYADIMI KULLANMAK İSTİYORUM

Yayın Tarihi05 Ocak 2018 | EĞİTİM

Evlilik hayatımızın bir parçası ancak kadınlar için bazen istemedikleri şeyleri de beraberinde getirebiliyor. Her ne kadar günümüzde evlendikten sonra kendi soyadımızı eşimizin soyadından önce kullanma imkanımız olsa da, sadece kızlık soyadımı kullanmak istiyorum diyenler de oldukça fazla. Dolayısıyla bu isteği yerine getirmek için neler yapılabileceğine bir göz atmaya karar verdik ve Türk Medeni Kanunu’na göre durumun nasıl göründüğüne bir bakalım dedik.

Ülkemizde eşimizin soyadını almak yahut onunkinin yanına kendimizinkini koymak serbest. Lakin iş sadece kendi kızlık soyadımızı kullanmaya gelince maalesef yasalar önümüze çıkıyorlar çünkü bu konuda konulan bir yasak olmamasına karşın verilen bir izin de yok. Geçtiğimiz senelerde bazı kişiler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurarak bu taleplerinin haklı olduğu sonucunu alabildiler ancak herkesin böyle bir yola başvurması verilmesi gereken emek sebebiyle oldukça zor.

Ülkemiz anayasasına göre uluslararası sözleşmelerde yer alan şartlara göre verilen mahkeme kararlarında yerel hukukumuzun bu kararlara uyması gerekiyor ancak iş gerçekliğe döküldüğünde bu mahkeme kararlarının pek de uygulanmadığı aşikar. Anayasa mahkemesi ise bu geleneğin herkesin yararına olduğunu belirtse de kadın erkek eşitliğini sekteye uğratan bu gelenek maalesef günümüzde herkes için pek o kadar da geleneksel değil.

Kendi soyadınızı evlendikten sonra kullanabilmek için ilk önce aile mahkemesine başvurmanız ve dava açmanız gerekiyor. Bazı hakimler bu konuda geçmişte verilmiş olan kararları dikkate aldıkları için davaları kabul edebiliyor ve başvuran kişinin lehine karar verebiliyorlar. Bu durumda davanın temyiz edilmesi gibi bir beklenmedik eylem ortaya çıkmazsa kızlık soyadınızı kimliğinizin soyadı hanesine yazdırabiliyorsunuz.

Ancak bazen aile mahkemelerindeki hakimler buna hayır diyerek talebi reddediyorlar. Dolayısıyla bu noktada dosyanızı temyiz etmeniz ve Yargıtay’a göndermeniz gerekiyor. Ancak yargıtay da maalesef bu davaları reddettiği için sizin yerel hukuğu kullanarak gelebileceğiniz noktanın sonuna geliyorsunuz. Bu noktada artık AİHM’ye başvurma yolunuz açık çünkü sadece iç hukuk yolları tükendiğinde bu mahkemeye başvurmak serbest.

Bazı durumlarda iç hukuğun yetersiz olduğu iddia edilerek AİHM’ye doğrudan başvurmak mümkün olabiliyor fakat AİHM genellikle doğrudan başvuruları pek kabul etmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.