Sadece Aşk Yeter mi

SADECE AŞK YETER Mİ?

Yayın Tarihi27 Nisan 2017 | EVLİLİK

Popüler kültürün insanların algılarını değiştirmekte ne kadar etkili olduğunu biliyoruz ve bu nedenle son senelerde aşkın herşeyin üstesinden gelme gücü sağlayacağına dair bir inanç ortaya çıktı denilebilir. Filmlerde, müziklerde ve hikayelerde şahit olduğumuz o mükemmel aşıklar, bir ömür boyunca mutlu yaşıyorlar ancak peki gerçek hayatta sadece aşk yeter mi? Yapılan araştırmalar aşk evliliklerinin de oldukça yüksek boşanma oranlarına sahip olduklarını gösteriyor ve pek çok çift hala birbirlerine aşık oldukları halde birlikte yaşamayı beceremedikleri için ayrılmak zorunda kalıyor. Bu noktada aşkın yanında olması gereken bazı nitelikler devreye giriyor ve size biraz bunlardan bahsedeceğiz.

Evliliklerin birinci dayanağı aşk ise, ikinci dayanağı maddiyattır. Zira çiftlerin birbirleri ile uyumlu bir maddi görüşlerinin, harcama alışkanlıklarının olması, ilişkinin salahiyeti açısından çok önemli. Eğer hali hazırda maddi sıkıntı çekiliyorsa ve bir taraf sıkıntı yaşamaya pek gelemiyor, harcamalarını kısmamak için mücadele ediyorsa, o evlilikte bir süre sonra huzursuzluklar ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla parasızlık bazı evliliklerin çatırdamasına neden olabilirken bazılarında hiç bir sorun ortaya çıkarmaz bile. Bu durum maddi anlayış bakımından ne kadar uyumlu olduğunuza bağlı.

Pek çok evlilikte aşkın yanında bir de çocuk olması çiftlerin dileğidir ancak bazen her bir taraf çocuk istemez veya bunun gelecekte olması gerektiğini belirterek geçiştirir. Dolayısıyla çiftler arasında çocuk yapımına dair varolan anlaşmazlık, bir süre sonra evliliğin genelini etkilemeye başlar. Zira bazı kadınlar veya erkekler ömürleri boyunca bir çocuk istemeyebilirler ve bu durum çocuk isteyen taraf için çok sıkıntılı bir konu haline gelir. Dolayısıyla aşkın yanında partnerinizin bu tip isteklerini de dikkate almanız gerekmektedir.

Çiftler arasında doğru bir iletişim olmaması, maalesef genelde sorunların olması gerekenden daha büyük olmalarına, güzel anların ise olması gereken kadar güzel olmamasına neden olur. Dolayısıyla aşkını başarılı bir ilişkiye ve evliliğe dönüştürmek isteyenler, doğru iletişim kurduklarından emin olmalılar ve uyumlu bir iletişim dili geliştirmeliler.

Bireylerin ortak bir hayat yaşayacaklarının farkında olmaları ve kariyer, kişisel gelişim gibi konuları buna göre planlamaları da çok önemli. Aksi taktirde bir süre sonra iki taraftan en az bir tanesi hayatının boşa gittiğini düşünecektir ve diğer tarafı yaptığı fedakarlıklar için suçlamaya başlayacaktır. İlişkinizdeki ve hayatınızdaki tüm hedeflerin birbirine paralel olması gerektiğini kesinlikle aklınızdan çıkarmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.