Saçta Kepek Varsa Ne Yapılmalı

SAÇTA KEPEK VARSA NE YAPILMALI?

Saçlarda oluşan kepekler aslında istisnasız bir şekilde herkeste ortaya çıkarlar çünkü saç derimiz devamlı olarak eski ölü hücreleri atar ve bunların yerine yeni, sağlıklı deri hücrelerini yerleştirir. Ancak bu süreç aralıksız olarak belli bir düzende devam eder ve her banyoda dipte kalmış olan ölü derilerden uğraş vermeden kurtuluruz. Ancak bazı vakalarda bu deri tanecikleri artık gözle görülür hale gelir, hatta pul pul rahatsız edici bir görünüme kavuşurlar. Bu durumda saçta kepek varsa ne yapılmalı sorusunu da cevaplandırmak gerekir çünkü kepek bazılarında devamlı olabilirken bazılarında dönemsel olarak da ortaya çıkabilir.

Saçlarda ortaya çıkan kepeklenme, bazen egzama ve sedef hastalığı gibi rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir ve onlara karşı mücadelede doğrudan rahatsızlığın tedavisine başvurmak çok daha etkili sonuçlar verecektir. Dolayısıyla kepeklenme ve pullanmalar çeşitli hastalıklar sonucunda ortaya çıktılarsa bir an önce bir uzmana görünmenizde yarar var. Bunun yanında geçmişte kepek olmadığı halde son dönemlerde kepek mağduru olanlar, zihinsel ve fiziksel anlamda zorlanıyor olabilirler ve yoğun stres, uykusuzluk ile bağışıklık sistemini etkileyen durumlar da kepeklenmeyi arttırabilir.

Kepeklenmeyi fark ettiğinizde ilk iş olarak kepek şampuanlarını kullanmaya başlamalısınız ancak bu şampuanları sürekli kullanmak önerilmediği için kepeğiniz geçene kadar kullanabilir, daha sonra yeniden normal şampuanınıza geçebilirsiniz. Çok ağır kepek vakalarında maalesef bu da yeterli olmuyor ve kepeğe karşı eczanelerde satılan biraz daha tıbbi şampuanlara ihtiyaç duyulabiliyor. Bu konuda gerekli bilgileri eczacınızdan kolayca alabilirsiniz.

Bazı durumlarda kepek hayatınızdaki bazı değişikliklerden dolayı ortaya çıkmış olabilir. Sıcak veya soğuk ortamlarda bulunmanız, beslenme düzeninizi değiştirmeniz, hamilelik yaşamanız, hormon ilaçları kullanmanız, ergenliğe girmeniz ve ergenlikten çıkmanız gibi bazı temel koşullar, saç derisinin dengesini değiştirerek bir süreliğine kepek üretimine sebep olabilirler. Dolayısıyla bu koşulları tespit etmeniz halinde onlardan kaçınarak kepeklere bir son verebilirsiniz.

Saçları her gün ve hatta günde iki kere yıkamak, bunun yanında çok uzun aralıklarla yıkamak da kepek oluşumuna sebep olabilmektedir. Bu alışkanlığı bırakmalı ve uzmanların önerdiği şekilde iki günde bir saçlarınızı yıkamaya başlamalısınız. Pek çok kepek vakasının saçları fazla yıkamaktan dolayı ortaya çıktığını unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.