Saçlarımı Nasıl Hızlı Uzatabilirim

SAÇLARIMI NASIL HIZLI UZATABİLİRİM?

Yayın Tarihi19 Ağustos 2016 | KOZMETİK BAKIM

Bazı kadınların saçları hızlı uzar, bazılarınınki ise yavaş uzar. Çünkü bu süreç tamamen genlerimizden gelen kodların bir ürünü ve saçların giderek yıpranması ile uzamaları daha da zor hale geliyor. Dolayısıyla bir süre sonra kendinize saçlarımı nasıl hızlı uzatabilirim sorusunu sormanız çok doğal. Sizler için saçların bir nebze de olsa biraz daha hızlı uzamasına yardımcı olacak tavsiyeleri bir araya getirdik.

Saçların uzaması için at kuyruğu yapılması gerektiği zaman zaman belirtilir ancak sandığınızın aksine at kuyruğu saçların daha da zayıflamasına, köklerin zarar görmesine neden olur. Zarar gören ve gerilen saç kökleri ise maalesef saçın verimli bir şekilde uzamasını sağlayamazlar. Gelecekte saçları uzatmak için at kuyruğu ile onları sıktırmak yerine biraz daha gevşek bir şekilde bağlamayı denemelisiniz.

Saçlarımız kırıldıkça onları ucundan aldırdığımız ortada. Lakin sürekli olarak kırılan saçlar sebebiyle uçlarını aldırmak, kazandığınız tüm uzunluğun boşa gitmesine neden oluyor. Bu yüzden saçlarınızı ıslakken yavaşça taramalı, kuruyken taramaktan kaçınmalı, ısı ve diğer işlemlerden olabildiğince uzak tutmalı, hatta güneşte bile çok fazla bırakmamalısınız. Her türlü dış unsur maalesef saçların yıpranması ve kırılmaları ile sonuçlanacaktır. Elbette saçları yıkamayı abartmak da uzak durulması gerekenlerden.

Belki inanması zor gelecek ama saçların uzama hızı ile yiyip içtiklerinizin çok yakından alakası var. Zira hem yetersiz beslenen hem de fazla beslenen kadınlarda, saç uzaması giderek yavaşlar. Çünkü saç diplerinin ihtiyaç duydukları faydalı yağ asitlerinin eksik olması ve vitamin ile minerallerin yoksunluğu, saç üretiminin giderek daha verimsiz hale gelmesine neden olur. Dengeli ve özenli bir beslenme programını takip ederek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Saçlarınızı tararken çok ince dişli taraklar kullanmanız, hem onların kırılmalarına neden olacaktır hem de saç diplerine baskı uygulanmasına sebep olacaktır. Bu nedenle saçlarınızı tararken olabildiğince kalın telli taraklar kullanmalı, uçlardan başlayarak yukarıya doğru ilerlemelisiniz. Çok ince tarakların oluşturdukları saç kırıkları bir süre sonra devamlı saçlarınızı kestirmenizle sonuçlanabiliyor. Unutmayın, saçlarınızın uzaması için uçlarının da uzamaya devam etmesi gerekiyor ama siz onları kestirdikçe hep aynı uzunlukta kalıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.