Saçlarımda Çok Kepek Var Ne Yapmalıyım

SAÇLARIMDA ÇOK KEPEK VAR NE YAPMALIYIM?

Yayın Tarihi20 Temmuz 2018 | KOZMETİK BAKIM

Kepek maalesef hem kadınların hem de erkeklerin saçlarına dair yaşadıkları en büyük problemler arasında yer alıyor ve her ne kadar doğrudan bir sağlık sıkıntısına yol açmasa da, saçlarda bulunan kepekler estetik anlamda kötü bulunuyorlar. Bazen dönemsel olarak bazen de yıl boyu saçlarınızda varolabilen kepekler, maalesef bazı şeyler neticesinde tetiklenebiliyorlar da. Dolayısıyla öncelikle kepeğinizin dönemsel mi, daimi mi yoksa belli şeylerle mi tetiklendiğini iyi takip etmek gerekiyor. Bilhassa mevsimsel kepeklenmeler, mevsimin sona ermesiyle birlikte ortadan kalkabiliyorlar. Saçlarımda çok kepek var diyenler için dikkat etmeleri gereken bazı temel noktalara değinmeye çalıştık.

Kepeğin ortaya çıkmasının en temel sebebi, saç diplerinde bulunan derinin pul pul dökülmesi ve daha sonrasında saç üzerinde birikmesidir. Kafa derimiz zaten devamlı olarak dökülme halindedir ancak bu dökülmeler çok küçük hücresel bazda olduklarından onları saçta görmek mümkün olmaz. Lakin hücreler topaklar yani pullar halinde dökülmeye başladıklarında, görünür hale gelirler ve bu da istenmeyen görünümlere sebep olur. Stres, kötü beslenme, hareketsizlik, uykusuzluk, hormonal bozukluklar, yanlış şampuan kullanımı gibi faktörler bu dökülmenin kepek oluşturan cinsten olmasına katkıda bulunmaktadırlar. Eğer hayatınızda bu faktörler mevcutsa, kepek probleminden önce onları çözmeye başlamalısınız.

Ancak tamamen sağlıklı bir hayat sürmenize karşın hala kepekten kurtulamıyorsanız, ilk denemeniz kepek şampuanları ile olmalı. Farklı markaların kepek şampuanlarında formül farkları yer alabiliyor ve bu nedenle bir kaç marka denemeden endişe etmeyin. Pek çok şampuandan bir tanesi illa ki kepekler konusunda mesafe kat etmenizi sağlayacaktır.

Bazen çeşitli mantar tiplerinin de kepeğe sebep olabildiği, bunun yanında saç derisini çok kaşımanın, saçları çok fazla veya çok az yıkamanın, ayrıca egzama gibi rahatsızlıkların da kepeğe sebep oldukları biliniyor. Bu yüzden rahatsızlık riskine karşı cildiye uzmanlarına görünebilir ve kepeğinizin altında yatan sebebi öğrenebilirsiniz.

Saçla çok fazla uğraşmak, şekillendirmek, fön çekmek, jöle kullanmak, devamlı şampuan değiştirmek gibi faktörler de maalesef kepek problemini arttıracaktır. Saç derisinin hassas bir ayarı vardır ve ona dışarıdan yapılacak müdahaleler maalesef bu nem ve asit-baz dengesini bozarak cildin kendini yenileme hızını arttırır, dolayısıyla kepeğe sebep olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.