Saçlarım Çok Kuru ve Kabarık

SAÇLARIM ÇOK KURU VE KABARIK

Saçlarım çok kuru ve kabarık şikayeti maalesef neredeyse her kadın tarafından dillendiriliyor ve doğal yapısından dolayı saçlarından memnun olan kadınlar hariç, herkes bu durumdan şikayetçi. Halbuki her kadının saçı aslında kendiliğinden güzel ve esaslı bir duruşa sahiptir ancak hayattaki alışkanlıklarımız ve yanlış bakım, hassas olan saçların kendilerini salmalarına sebep olarak maalesef bu tip problemler doğurur. Saçları doğru bir şekilde beslemek ve onlara bakım yapmak, bu problemlerin çözülmesinde bir hayli etkili olmaktadır.

Öncelikle, saçları sağlıklı bir şekilde korumak için doğru beslenme ve doğru sıvı alımının mecburi olduğunu unutmamalısınız. Zira saçlarımız, vücudumuzda bulunan proteinler, mineraller, vitaminler ve sıvılar vasıtasıyla üretilirler ve bu üretim için saç köklerinin de iyi bir şekilde beslenmeleri, sağlıklı olmaları gerekir. Vücut herhangi bir maddenin eksikliğini hissettiği zaman, bunu ilk olarak dış uzuvlardan eksik etmeye başlar ve daha kritik bölgelere gönderir. Dolayısıyla sağlığınıza dair herhangi bir problemin saçlarınızı mahvedeceği kesindir. Beslenme kaynaklı problemlere ek olarak sağlıksız bir hayat tarzı, kronik hastalıklar, uyuşturucu maddeler, stres ve uykusuzluk gibi faktörler de saçların olması gerektiği gibi görünmelerine engel olur.

Elbette saç tipine uygun şekilde şampuan kullanımı da saçların doğru görünümü için önemli. Bilhassa saç tipinize uygun bir şampuan uygulamasından sonra saç bakım kremini de uygulamanız, sonuçların daha iyi olmasını sağlayacaktır. Kendinden kremli şampuanlar maalesef bu konuda yeterince etkili değiller.

Eğer saçlarınıza her gün fön çekiyor, düzleştiriyor ve ısıl işlemler görmesine neden oluyorsanız, saçların kısa süre sonra harap hale geleceklerini unutmayın. Bu işlemleri bıraktığınızda saçlarınız bir anda çok kötü görünebilirler ancak alttan yeni saçlar geldikçe ve eski saçlar uçlardan kısaldıkça, bu problemlerin üstesinden gelmeniz daha kolay olacaktır. Saçlarınıza çok fazla ısı vermemeye dikkat etmelisiniz.

Son dönemlerde brezilya saç bakımı, brezilya fönü veya keratin bakımı adı altında uygulanan bir işlem giderek popüler hale geliyor ve bu uygulama saçları aylar boyunca parlak, canlı bir halde tutabiliyor. Ancak formaldehit gibi tehlikeli maddeler barındıran bu uygulamadan kaçınmanız, saç deriniz ve genel sağlığınız için çok önemli. Bu yüzden saçlarınıza her türlü kimyasal işlemi uygulatmaktan kaçınmayı unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.