Saçlarım Çok Elektrikleniyor Ne Yapmalıyım

SAÇLARIM ÇOK ELEKTRİKLENİYOR NE YAPMALIYIM?

Saçlarım çok elektrikleniyor, ne yapmalıyım sorusu maalesef kadınların en az yarısı tarafından her gün tekrar ediliyor ve saçlarımızın görünümünü mahveden bu duruma karşı bazen elimizden pek bir şey gelmiyor. Dolayısıyla elektriklenmeye karşı tüm yapılması gerekenleri bir araya getirerek sizlere yardımcı olmak istiyoruz. Fakat tüm maddelerin herkese uymayabileceğini ve sonuçların saç tipine göre değişiklik gösterebileceğini de unutmamalısınız.

Öncelikle saçlarımızı taradığımız tarakları değiştirmemiz gerekiyor. Plastik taraklar ekseriyetle elektriklenmeye sebep olurlar ve bunun yanında dar aralıklı taraklar da aynı şekilde daha fazla elektrik üretirler. Bunun yerine geniş aralıklı ve ahşap bir tarak kullanacak olursanız, saçlarınızdaki elektriklenmenin büyük kısmından kolayca kurtulabilirsiniz.

Gün içerisinde ellerinizle saçlarınıza dokunma ve oynama huyunuz varsa, bu da maalesef elektriklenmeyi arttıracaktır. Zira parmaklarımız elektriklerin birikmesi için ideal yerlerdir ve biriken elektriği saçlarımıza değdirdikçe onlar da daha fazla kabaracaklardır. Bu nedenle saçlarınızı çok kurcalamayın.

Saçlarımızın nemlendirilmesi için kullanılan ve durulama istemeyen kremler de elektriklenmeyi oldukça engelliyorlar. Saç kurudukça daha fazla elektrik üretiyor ve bundan kaçınabilmek için onların her zaman bir miktar nemli olmalarına dikkat etmelisiniz. Ancak bunu su ile yapmayın çünkü su kurudukça saçlara zarar veriyor. Uygun kremler ile bu sorunun üstesinden gelebiliyorsunuz.

Saçın yıkanma ve kurulanma şekli de elektriklenme hususunda oldukça etkili. Yıkarken onlara yumuşak davranmalı ve sert hareketlerden kaçınmalı, aynısına kurulama sırasında da dikkat etmelisiniz. Saçlara havluyu sardıktan sonra beklemek yerine açarak kendi kendilerine kurumasına yardımcı olursanız işiniz de daha kolay olacaktır. Ayrıca, negatif iyonlar veren saç kurutma makineleri, elektriklenmeyi önlemeleri açısından oldukça işe yarıyorlar.

Saçlarımızı tararken ne çok ıslak ne de çok nemli olmamalarına dikkat etmemiz gerekiyor. Her iki tipte de saçlar elektrikleniyorlar ve yarı ıslak yarı kuru oldukları zaman yumuşak hareketler ile onları kurutmak işe yarıyor.

Lakin bulutlu havalar gibi anlarda saçların illa ki elektrikleneceklerini de unutmamalısınız. Havada değişen elektrik yükü saçlarımızı etkiliyor ve bu nedenle bozuk havalarda kötü sonuçlar ile karşılaşmak kaçınılmaz oluyor. Elektriklenmeye müsait olmayan saç kesimlerini kuaförünüze sorabilir ve bu şekilde bir kesim yaparak elektriğin büyük kısmından kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.