Saçları Kaç Günde Bir Yıkamalı

SAÇLARI KAÇ GÜNDE BİR YIKAMALI?

Yayın Tarihi12 Şubat 2016 | KOZMETİK BAKIM

Saçlarımızı yıkamak elbette hem saçların hem de saç derisinin temiz kalmasını ve hava almasını sağlamak için çok önemli. Ancak saçları kaç günde bir yıkamalı sorusunu kendine soranlar için bazı araştırmalar yaptık ve bunların sonuçlarını da sizlerle paylaşmaya karar verdik. Zira saç yıkamak son senelerde neredeyse bir takıntı haline geldi ve insanlar günde bir defa yıkamayı bile geçtik, iki veya üç defa saçlarını yıkamaya başladılar. Dolayısıyla bu trend biraz daha devam ederse günü suyun içerisinde geçireceğimiz kesin gibi görünüyor.

Uzmanlar, aslında saçların her gün yıkanması gerekmediği hususunda hemfikir sayılırlar. Her ne kadar bu görüşün tersini savunanlar olsa da, genel olarak pek çok uzman iki günde veya üç günde bir yıkamanın yeterli olduğunu düşünüyorlar. Fakat bu sıklığın ne kadar olacağı hem gün içerisinde nerelerde bulunduğunuza hem de saç derinizin yağ üretme kapasitesine bağlı. Çok yağlı saçları olanlar ve sürekli dışarıda bulunanlar, günde bir veya iki günde bir saç yıkamak zorunda kalabilir, ancak evinde temiz ortamda bulunanlar ve yağsız saçlara sahip olanlar bunu üç güne bile çıkarabilirler.

Yapılan araştırmalar, saçları sürekli olarak kimyasal şampuanlarla yıkamanın bir süre sonra hem saç derisine hem de saçın kendisine zarar verdiğini gösteriyorlar. Son senelerde üretilen ürünlerin saçı besleyici bir yapıya sahip olmalarına rağmen, maalesef bu durum onların birer kimyasal oldukları gerçeğini değiştirmiyor.

Çok sık saç yıkamanın zararları konusunda bir diğer görüş ise saç derisinin üzerindeki yağ tabakasının gerekli olduğu. Derinin korunması ve zararlı etkenlerden uzak kalabilmesi için gerekli görülen bu yağın devamlı ortadan kaldırılmasının, sıkıntılar oluşturacağı belirtiliyor. Saç derisinde kuruma, kepeklenme ve saç diplerinde zayıflama olarak karşımıza çıkabilen bu sorunlar, saçların çok sık yıkanmasının bir neticesi.

Ancak saçlarını yıkamadan duramayanlar için bazı öneriler de var. Şampuan kullanmadan direkt olarak suyla yıkadığınız saçlarınızın üzerindeki kirler kendiliğinden akacaktır ve bu esnada yağ tabakasına da çok zarar vermeden fazlalıklardan kurtulmanız mümkün olacaktır. Her ne kadar şampuanlı temizlik gibi olmayacağını düşünsek de, iki günde bir şampuanla yıkadığınız saçlarınızı ara günlerde sadece suyla yıkayarak onlara zarar vermeden orta yolu bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.