Saçlarda Elektriklenme Neden Olur

SAÇLARDA ELEKTRİKLENME NEDEN OLUR?

Saçlarımız maalesef elektriklenmeye oldukça müsaitler ve bilhassa çok uzun saçlara sahip olanlar için bu durum bir eziyet haline gelebiliyor. Dolayısıyla saçlarda elektriklenme neden olur ve nasıl engellenir diye soranlar için bir rehber hazırlamaya karar verdik. Fakat unutmayın, elektriklenme biraz da saçlarınızın yapısına bağlı ve bu nedenle herkeste aynı şekilde olacağını söylemek zor. Bazılarının saçları bazı koşullara bağlı olarak elektriklenir ve bunu keşfetmeniz gerekiyor.

Saçların elektriklenmesinin en büyük sebeplerinden birisi onları yanlış bir şekilde taramak. Öncelikle tarağınızın kesinlikle metal veya plastik olmaması, bunun yerine ahşap veya doğal kıllardan üretilmiş olması gerekiyor. Metal ve plastik taraklar elektrik yükü üretirler ve bu da tarama sırasında saçlarınızın statik elektrik ile dolmasına neden olur. Ayrıca kullandığınız tarağınızın çok sık dişli olması da maalesef elektriklenmenin en büyük sebeplerinden birisidir. Geniş dişli taraklar ile saçı taramak biraz daha uzun sürebilir ancak elektriklenmeyi engelleyecektir. Elektriğin büyük kısmını doğru tarak seçimi yaparak engelleyebilirsiniz.

Bunun yanında saçınızı yıkama şekliniz de oldukça önemli. Bazılarımız saçları çitiler gibi yıkamayı seviyoruz ve bunun temizlik sağladığını düşünüyoruz. Ancak çitileme hareketi ciddi bir elektrik yükü yarattığı için buna bir son vermeli, biraz daha yumuşak ve masaja benzer hareketler ile saçları yıkamalıyız. Bu şekilde bir yıkamanın saç temizliğine de katkısı daha iyi olacaktır ve saç diplerinin bakımı da daha iyi sağlanacaktır.

Gün içerisinde saçlarınızla oynamayı çok seviyorsanız buna bir son verme vaktiniz de geldi. Ellerimizi gün içinde çok kullandığımız için en çok elektrik parmak uçlarında birikir. Bu elektriği saçlarımıza dokunduğumuzda onlara aktarırız ve dolayısıyla saçlar da elektrikli hale gelirler. İlla ki saçınıza dokunmanız gerekiyorsa ilk olarak parmak uçlarınızı toprağa veya bir duvara değdirin, ardından saçlarınıza dokunun.

Saçlarınızın yeterince nemli olmaması da elektriklenmeye sebep olur. Bu nedenle saçlarınızı tararken durulama gerektirmeyen bakım kremlerinden bir miktar uygulayabilirsiniz. Bu kremler hem gerekli nemi sağlayacaklardır hem de saçlarınızın daha parlak ve esnek görünmelerine yardımcı olacaklardır. Ancak çok abartmayın çünkü fazlası ise yağlı bir görünüme sebep olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.