Saçlara İyi Gelen Besinler

SAÇLARA İYİ GELEN BESİNLER

Saç bakımı denilince aklımıza genellikle saçlarımıza sürdüğümüz kremler, yaptığımız sıcak uygulamalar ve çeşitli maskeler geliyor ancak aslında saç bakımı çok daha bütünsel bir iş. Zira saçlar vücudumuzun bir parçası olarak karşımıza çıkıyorlar ve vücudumuzu etkileyen her şey onları da etkileyebiliyor. Dolayısıyla saçlara iyi gelen besinler konusu bir efsane değil, bir gerçek. Düzgün bir beslenme düzeni takip ederek saçlarınızın her zamankinden daha iyi görünmesini sağlayabilirsiniz. İşte merak edilen o besinler!

Saçlarımız doğrudan içtiğimiz suyu kullanmazlar ancak saç köklerimizin kaliteli saç üretebilmeleri için suya ve neme ihtiyaçları vardır. Nemsiz kalan saç derisi, çok miktarda saç döker ve bu da devamlı saçlarımızdan kopmuş telleri toplamamızı gerektirir. Ayrıca mineral düzeyi yüksek olan suları tüketmek, saç tellerimizin üretimi sırasında gerekli minerallerin saçlara eklenmesini sağlayarak onları daha sağlam hale getirir.

Hayvansal proteinler de saçların temel yapısının oluşturulması için önemliler. Zira saçlar neredeyse tamamen proteinden oluşurlar ve bu nedenle onları desteklemek için yapabileceğiniz en iyi şey protein alımı gerçekleştirmektir. Her ne kadar kırmızı et yahut beyaz et hayvansal protein konusunda yeterince destek sunsa da, balıktan gelen proteinler ve omega 3 yağ asitleri, saçların hiç olmadığı kadar parlak ve güzel görünmelerine yardımcı olacaktır.

Koyu yapraklı sebzeler de saçların kalitesini koruyabilmek için önemliler. Zira bu besinlerin içerisinde hem bol miktarda vitamin bulunuyor hem de saçların üretiminde kullanılan minerallere sahipler. Bu sebzelerin içeriğindeki vitaminler saç köklerinin kendine has yağlarını üretebilmelerini de sağlar ve saçları makul bir yağlanma düzeyinde tutmak onları dış koşullardan ciddi anlamda korur.

Süt ve süt ürünlerinin kalsiyum bakımından çok çok zengin olmaları, saçların daha hızlı uzamasını sağlamaktadırlar. Yani saçları uzatabilmek için çeşit çeşit kremler kullanmak yerine beslenmenize süt ürünlerini biraz daha fazla katarsanız, sorun yaşamadan uzadıklarını siz de göreceksiniz.

Ülkemizde sıklıkla karşılaşılan kansızlık, kadınlarda ciddi oranlarda görülmekte ve bu nedenle saç köklerinin beslenmesi de mümkün olmamakta. Bunu telafi edebilmek için bol bol kuru üzüm tüketebilir, kuru üzümün sahip olduğu büyük demir potansiyeli sayesinde kansızlık sorununun üstesinden gelebilirsiniz. Saç diplerinin yeterince beslenmeleri ve oksijenle zenginleştirilmeleri sayesinde saçlar çok daha sağlıklı bir şekilde yerlerine tutunacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.