Saçın Daha Hızlı Uzaması İçin Yapılması Gerekenler

SAÇIN DAHA HIZLI UZAMASI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Saçın daha hızlı uzaması için yapılması gerekenler aslında herkes için oldukça farklı. Zira bazısının saçı genetik sebeplerden dolayı yavaş uzarken, bazılarında bu durum saça yapılan yanlış uygulamalardan veya bambaşka sebeplerden kaynaklanabiliyor. Dolayısıyla saç uzatma hususunda pek çok noktaya dikkat etmek ve sorunun sebebine dair bir çözüm üretmek gerekiyor.

Saçı genetik olarak yavaş uzayanların yapabilecekleri çok bir şey yok, zira saçın üreme kabiliyeti en fazla bu kadar. Lakin saçı sıkı olmayan bir at kuyruğu ile bağlamanın bu hızı biraz arttırabildiği biliniyor. Ancak sıkı olmadığından emin olmanız gerekiyor çünkü sıkı bir at kuyruğu maalesef saç köklerine zarar vererek bu işi daha da zorlu bir hale getiriyor.

Bazılarında ise saç uzaması saça uygulanan ciddi ısıl işlemlerden kaynaklanıyor. Zira ısı uygulaması hem saç köklerine zarar veriyor hem de saçların daha kolay kırılmasına sebep olarak onları devamlı kestirmemize yol açıyor. Yani saçlarınızın güzel ve düz görünmesi için çaba gösterirken, ona farkında olmadan eziyet ediyor olabilirsiniz. Mecbur kalmadıkça saçlarınıza ısı uygulamaları yaptırmayın.

Saç derisinin çok kuru kalması da saçların uzamasına engel oluyor çünkü hem dipler hem de uçlar fazla yağsız kalarak hasar görüyorlar. Saçınızın iki ila üç gün yıkanmadıkları zaman güzelce yağlanması gerekiyor ve ardından onları yıkayarak en başa döndürmelisiniz. Her gün iki defa saç yıkayarak saçlarınızı temiz tutabilirsiniz ancak yağsız olmaları sağlıklı oldukları anlamına gelmiyor. Saçların iki günde birden daha sık yıkanmaması gerektiği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Elbette çok terli veya pislendiğiniz günlerde buna istisna koyabilirsiniz.

Saçlarınızı banyodan hemen sonra taramaktan kaçınmalı, ellerinizle yavaşça açtıktan sonra biraz nemlerinin gitmesine müsaade etmelisiniz. Hafif nemli saçlarınızı ince değil kalın telli taraklar ile güzelce açtıktan sonra ince telli tarağı saç kuru iken nazikçe kullanabilirsiniz. Unutmayın ki saçları ne kadar zorlarsanız uzamaları da o kadar zor olacaktır.

Saçların uzama hızı bedenen sağlığınızla çok alakalıdır. Hastalıklar, kötü beslenme, ruhsal bozukluklar gibi pek çok olumsuz faktör onların uzamasına engel olur. Dolayısıyla saçlarınızı uzatabilmek için optimum koşullarda yaşadığınızdan da emin olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.