Saç Kırıkları Nasıl Düzelir

SAÇ KIRIKLARI NASIL DÜZELİR?

Saç kırıkları maalesef kadın erkek farketmez, saçı uzun olan herkesin en çok şikayet ettiği konular arasında bulunuyor. Zira saçlarımızın kırıklarını aldırmak için kuaföre gidiyoruz ve sürekli olarak kırıkları aldırmak, saçlarımızı uzatmamıza da engel oluyor. Çünkü her kırık aldırdığımızda saçlarımız kısalıyor ve saç uzatmak yıllarca süren bir macera haline geliyor. Halbuki saç kırıkları olmadan uzayan bir saç, bir senede tatmin edici bir uzunluğa erişecektir. Saç kırıkları nasıl düzelir sorusunun cevabında ise birden fazla faktör bulunuyor.

Saç kırıkları sadece saçları sert bir şekilde veya ıslakken taramakla oluşmazlar. Saç tarama şeklinizden tutun da saçları çok sıkı bağlamanıza, fön kullanmanıza, perma yaptırmanıza ve kullandığınız tokaların şekline kadar onlarca farklı konu saç kırıklarının ortaya çıkmasına sebep olur. Dolayısıyla saçınızla ne kadar uğraşırsanız o kadar çok saç kırığına sahip olacağınız söylenebilir. Pek çok kişi saçları kırıklar nedeniyle kötü göründükçe onunla daha fazla uğraşmaya başlar ve sonucunda bu iş içinden çıkılmaz bir hale gelir.

Saç kırıklarını önlemek için ilk olarak saçları sürekli fırça ile taramaya bir son vermeli, tercihen yuvarlak uçlu taraklar kullanmalısınız. Bunun yanında tarama esnasında fönü ve düzleştiricileri kullanmak da kırıkları arttıracaktır. Bu tip ürünler saçın nemini kaybetmesine neden olurlar ve dolayısıyla saçlarımız dış faktörlerden daha kolay etkilenir hale gelirler. Islakken saçı taramak da uçların kolayca zarar görmesine neden olur. Yani banyomuzdan sonra hemen saçları taramıyor, doğal olarak kurumalarını sağlıyor ve ardından kaliteli bir tarakla nazikçe uçlardan başlayarak onları açıyoruz.

Elbette saçlarımıza doğru şampuan ve bakım kremlerini sürmek de kırıkların azalmasına yardımcı olacaktır. Zira saçınıza başka bir saç tipi için olan yanlış şampuanları sürmeniz halinde, nem ve yağ dengesi tümden şaşacaktır ve saçların zaten uçlardan nemini kaybetmesi sorunu giderek daha belirgin hale gelecektir. Uzun saçlarda, saç diplerinden gelen koruyucu nem ve yağın uçlara erişmesi çok daha zor olur ve bu durum uzun vadede saçların bakımını zorlaştırır. Genelde saçları kısa olan erkeklerde kırıkların ortaya çıkmama sebeplerinden bir tanesi de diplerden gelen bu koruyucu yağ katmanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.