Sac Kavurma Nasıl Yapılır

SAC KAVURMA NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi21 Ocak 2018 | YEMEK TARİFLERİ

Sac kavurma etin en güzel hallerinden bir tanesi olabilir ancak maalesef her evde sac bulunmadığı için onu hazırlamak biraz daha zor olabiliyor. Fakat teflon ve granit tavalar haricinde dökme bir tavanız bulunuyorsa onda da sac kavurmayı hazırlayabilirsiniz. Teflon ve granit tavalar ise yüksek sıcaklıklara dayanıklı olmadıkları için bu tip yemeklerde pek önerilmiyorlar. İnce bir tavanız olursa yemeğinizin tadı da daha güzel olacaktır. Bol içeriği sayesinde sac kavurmanın etin aromasını da ciddi anlamda zenginleştirdiğini söyleyebiliriz. Sac kavurma nasıl yapılır sorusunu hep birlikte cevaplayalım.

Sac Kavurma Malzemeleri

  • Kuşbaşı et (bir kilogram)
  • Soğan (bir adet)
  • Domates (iki adet)
  • Tereyağı (bir yemek kaşığı)
  • Yeşil biber (iki adet)
  • Karabiber (bir çay kaşığı)
  • Tuz (bir tatlı kaşığı)
  • Kekik (bir çay kaşığı)

Sac Kavurma Nasıl Yapılır?

Bu tip et yemeklerinde etlerinizin bazen gereğinden sert olduğunu fark edeceksiniz. Bu sertliğin önüne geçmek için etinizi bir iki saatliğine sodanın içerisine atın ve böylece dokularının biraz çözülmesini sağlayın. Her ne kadar kuzu etinde bu problem çok olmasa da, dana ve keçi etindeki sertliğin üstesinden gelmek gerekebiliyor.

Yemeğimize başlarken ilk olarak etlerimizi kuşbaşı doğruyor ve suyunun akması için bir süzgece yerleştiriyoruz. Şimdi sac tavamızı ocağımıza koyuyoruz ve güzelce ısınması için bir süre bekliyoruz. Isınan tavamıza tereyağımızı da atıyoruz ve erimesini sağlıyoruz. Tereyağımız eridiği zaman yemeklik doğradığımız soğanlarımızı renklerini alana kadar kavurarak devam ediyoruz.

Şimdi biberlerimizi halkalar halinde doğruyor ve soğanların içine katıyoruz. Biberler biraz kavrulduklarında içerisine etlerimizi de ekliyor, karıştırarak kavurmaya devam ediyoruz. Etlerimizin rengi biraz değişecektir ve suyunu saldıktan sonra tekrar çekecektir. Bu aşamada tuzumuzu ve baharatlarımızı ekleyebiliriz ancak bunları en sonda da ekleyebilirsiniz çünkü baharatlar kavruldukça genelde biraz yanık bir tat veriyorlar. Ama baharatları önden eklemenin güzelliği ise kokularının ete daha iyi bir şekilde işlemesi.

Şimdi artık kabuklarını soyduğumuz ve küpler halinde doğradığımız domateslerimizi de ekliyor, on dakika kadar daha pişirmeye devam ediyoruz. Böylece domateslerin fazla suyu da emilecektir ve etin içerisine işleyecektir. Ardından afiyetle sıcak sıcak tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.