Saç Dökülmesi Neden Olur

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN OLUR?

Saç dökülmeleri hem kadınlar hem de erkekler için başa gelen en büyük sorunlardan bir tanesi ve bu durumdan kurtulmak için çok sayıda saç bakım ürünü kullandığımız ve saçlarımızı nasıl taradığımıza bile dikkat ettiğimiz bir gerçek. Ancak saç dökülmelerinin o kadar çok sebepleri olabiliyor ki, kesin sebebi tespit etmek bile oldukça zor. Dolayısıyla saç dökülmesi neden olur sorusunu bir cevaplandırmak gerekiyor.

Her gün yüz adede kadar saç telinin dökülmesi normal kabul ediliyor ve bu nedenle aşırı bir dökülme olmadığı sürece bunu kafaya takmanıza çok da gerek yok. Fakat saçlarınız bir anda dökülmeye başladıysa veya düzenli olarak 100 adetten fazla saçınız her gün dökülüyorsa, bunu bir sorun etmeye başlayabilirsiniz.

Pek çok kişide varolan hormonal dengesizlikler saç dökülmelerinin birincil sebebi. Bilhassa kadınlarda az miktarda bulunan testosteron hormonuna karşın bir alerji ya da hassasiyet ortaya çıkması, saç dökülmelerini hızlandırabiliyor. Dolayısıyla saç dökülmesindeki ani artışlarda bu faktörü göz önünde bulundurmak gerekli. Ancak bazen yaşa bağlı olarak da saç dökülmesinde artış görülebiliyor ve bunun temel sebebi kadınların babalarından aldıkları bölgesel kellik geni olabiliyor. Yani babasında kellik eğilimi olan kadınların bu genlerden etkilenerek saç kayıpları ile karşılaşmaları mümkün.

Bunun yanında kötü beslenme ve kötü bir yaşam tarzı da sağ kayıplarını arttırıyor. Demir ve A vitamini eksikliği, protein bakımından fakir beslenmek ve vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri almamak, saçlarda kayıplar ile sonlanabiliyor. Sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı maddelerin çok yoğun kullanımı ise sadece saçlara değil, vücudun geneline zarar veriyor ve sağlığın düşmesine sebep oluyor.

Hem hipertiroid hem de hipotiroid rahatsızlıklarına sahip olanlarda saç dökülmelerine sıklıkla rastlanıyor. Zira bu rahatsızlıklar mevcutken vücut kendini koruma moduna alıyor ve saç köklerine giden enerji azalarak diğer alanlara yönlendiriliyor. Saç köklerindeki zayıflama ise saçların çok hızlı bir şekilde kaybedilmesi ile son buluyor.

Pek çok kişide bu tip faktörlerin ortadan kaldırılması saçların yeniden güçlenmesine neden oluyor ancak bilhassa genetik tabanlı saç dökülmelerinde yapılabilecek tek şey saçları olabildiğince bakımlı tutmak, beslenmeye dikkat etmek ve özellikle saça uygulanan kozmetik ürünler ile ısıl işlemlerden uzak durmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.