Sabahları Erken Kalkamıyorum Ne Yapmalıyım

SABAHLARI ERKEN KALKAMIYORUM NE YAPMALIYIM?

Yayın Tarihi07 Şubat 2017 | EĞİTİM

Erken kalkmak sadece sabahtan işyerinde olması gerekenler değil, her türlü hayat tarzına sahip kişiler için elzem. Zira vücudumuz sabah erkenden kalkmak üzerine programlı ancak biz geç kalkarak ve uyku düzenimizi bozarak onu zorla başka bir mekanizmaya adapte hale getiriyoruz. Halbuki yapılan araştırmalar, erken kalkmanın ve erken yatmanın fiziksel ve ruhsal anlamda büyük getirileri olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla sabahları erken kalkamıyorum ne yapmalıyım diyenler için dikkat edilmesi gereken tüm bilgileri bir araya getirmek de görevimiz oldu.

Erken kalkmanın ilk kuralı elbette erken yatmak. Ancak günümüzde dikkatimizi dağıtan ve bizi uyaran o kadar çok elektronik cihaz var ki, erken yatmak neredeyse imkansız hale geldi. Kullandığımız akıllı cihazlar ve televizyonlar, uykumuzun gelmesine engel oluyorlar ve bu nedenle uyku saatinizden yarım saat önce tüm elektronik cihazlarınızı kapatmanız ve biraz kafa dinlemeniz gerekiyor. Böylelikle gözlerinize gelen mavi ışınlar kesilecektirler ve uykunuz daha kolay gelecektir.

Elbette ışıklı odalarda uyumamak ve evde çok parlak ampuller kullanmamak da önemli. Çünkü uyumamızı sağlayan hormonlar sadece karanlıkta aktif oluyorlar ve ışık kaynakları bu hormonların salgılanmasına engel oluyorlar. Ayrıca yatılan odanın da olabildiğince karanlık olması, oda içerisindeki veya dışarısındaki ışık kaynaklarının kapatılması da iyi ve erken bir gece uykusu çekmenize yardımcı olacaktır.

Gün içerisinde çok fazla kahve ve çay içenler de maalesef gece uykusundan mahrum olacaklardır. Zira bu içeceklerin içerisindeki kafein, beyninizi ve vücudunuzu devamlı uyaracaktır ve bu fazla uyaranlar maalesef bir süre sonra geceleri uyku çekmenize engel olacaklardır. Özellikle erken saatlerde uyuması gerekenler uyumadan altı saat öncesinde bu tip içeceklerden uzak durmalılar. Ancak gün içinde tüketimi abartmak da artan bir etkiye sebep olacaktır ve bu nedenle günde bir kaç kupa çay ve bir kupa kahveyi geçmemeye çalışın.

Eğer imkan varsa gün içerisinde bir öğle uykusu çekmek de gece uykunuzu iyileştirecektir. Yapılan araştırmalar öğle saatlerinde 2 saatlik bir uykunun gece uykusunun kalitesini de arttırdığını gösteriyor. Sanılanın aksine bütün gün uykusuz kalmak gece daha iyi uyuyacağınız anlamına gelmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.