Sabah Kalkınca Ne Yenir, Ne İçilir

SABAH KALKINCA NE YENİR, NE İÇİLİR?

Yayın Tarihi30 Ağustos 2017 | BESLENME

Sabahları kalkmak, uyanmak ve kendimize gelmek pek çoğumuz için oldukça zor ve bu nedenle enerjisiz, bitkin bir şekilde işe gitmek, bütün günü geçirmek zorunda kalıyoruz. Ancak bunda sabahları doğru beslenmemenin de payı büyük. Zira pek çok kişi sabahları kahvaltı yapmadan güne başlıyor yahut yanlış gıdaları tüketerek enerjisi düşük bir şekilde hayatına devam ediyor. Halbuki sabah kalkınca ne yenir, ne içilir sorusunun cevabını bilenler, sabahları da dinamizmlerinden hiç bir şey kaybetmeden hayatlarını sürdürüyorlar.

Sabah kalkar kalkmaz yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi, elbette bir bardak su içmek. Zira gece boyunca bedenimiz su kaybeder ve sabah kalktığımızda bu suyu geri yerine koymamız gerekir. Ilık bir bardak su, suyun hemen beden tarafından emilmesini sağlayacaktır ve vücudumuz güne daha zinde bir şekilde başlayacaktır.

Sabahları bir iki adet yağda yumurta yahut haşlama yumurta yerseniz, yumurtanın özellikle beyazında bulunan ciddi protein içeriğinden faydalanabilir ve böylece bedenin kendini tamiri için gerekli imkanları ona sunabilirsiniz. Vücudumuzdaki her dokunun proteine yoğun bir ihtiyaç duyması nedeniyle protein kesinlikle hayatınızdan eksik etmemeniz gereken bir faktör.

Ancak protein tek başına yeterli değil çünkü biraz karbonhidrat almamız da gerekiyor ki vücudumuz hemen enerji üretimine başlasın. Bu noktada yulaf ezmesi devreye giriyor. Hem düşük glisemik endeksi sayesinde kan şekerini fırlatmayan hem de karbonhidrat olduğu için enerji üretiminde kullanılabilen yulaf, sizi uzun saatler boyunca tok tutabilme ihtimaline sahip. Dolayısıyla sabaha onunla başlamak kesinlikle bir an önce uyanmanız için gerekli.

C vitamininin enerji üretiminde ciddi bir ara eleman olarak kullanıldığı biliniyor. Dolayısıyla bir kaç dilim portakal, greyfurt, mandalina veya benzer bir turunçgil tüketmeniz, yeterli C vitamini alarak daha verimli enerji üretmenize yardımcı olacaktır. Elbette bu meyvelerin suyunu da içebilirsiniz ancak meyve sularının yüksek şeker oranları onları biraz tehlikeli hale getiriyor. Dolayısıyla bir adet portakal tüketmekten kaçınmayın.

Sabahları kesinlikle poğaça gibi yağlı ve bol hamurlu ürünlerden uzak durmalısınız çünkü bu ürünler her ne kadar hızlıca doymanızı sağlasalar da uzun vadede diyabete veren rahatsızlıkların sebebi olabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.