Rus Salatası Nasıl Yapılır Tarifi

RUS SALATASI NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi31 Ocak 2014 | YEMEK TARİFLERİ

Rus salatası biraz ağır olarak nitelendirebileceğimiz salatalar arasında yer alsa da, sahip olduğu lezzet sayesinde tüm bu ağırlığı unutturabiliyor ve hem et yemeklerinin yanında hem de içki sofralarında tüketilmesi en zevkli mezeler arasına giriyor. Hem çok fazla uğraş gerektirmemesi, hem ekonomik oluşu hem de ideal bir tamamlayıcı meze olması nedeniyle her kadının ve erkeğin yapmayı bilmesi gerekenlerden birisi. Her ne kadar rus salatasını yapmanın birden fazla şekli ve malzemesi olsa da sizlere lezzet olarak da yapım kolaylığı olarak da en uygun seçeneği sunmaya çalıştık. Çok konuştuğumuzun farkındayız, dilerseniz hemen tarifimize başlayalım.

Rus salatası malzemeleri

  • Mayonez
  • Bezelye (bir kahve fincanı, konserve de olabilir)
  • Patates (iki adet)
  • Limon (bir adet)
  • Havuç (iki adet)
  • Kırmızı turp (bir adet ufak boy)
  • Salatalık turşusu (dört adet)
  • Yumurta (iki adet haşlanmış şekilde)
  • Karabiber
  • Tuz

Rus salatası tarifi

Rus salatası içerisine koyduğumuz malzemelerin yumuşak olmaları gerektiği için ilk olarak patateslerimizi, bezelyelerimizi, turplarımızı ve havuçlarımızı haşlayarak işe başlıyoruz. Ayrı bir kapta da yumurtayı haşlayacak işe başlayabilirsiniz. Ancak bezelyelerinizi hali hazırda konserve olarak aldıysanız haşlamanıza gerek yok. Bu noktada haşlama fazla dağılmalarına neden olacaktır ve sadece taze bezelyemiz varsa haşlamamız gerekli.

Sebzelerimiz güzelce haşlandıktan sonra onları biraz soğumaya bırakmalı ve ardından kare kare doğramalıyız. Haşladığımız yumurtaları da soyduktan sonra aynı sebzelerde olduğu gibi kare kare doğramalı ve salatalık turşularına da aynı işlemi yapmalıyız. Sıra geldi tüm hazırladığımız malzemeleri tek bir kaba koymaya ve üzerine tuz ve karabiberimizi de eklemeye. Kap içerisine aktardığınız malzemeleri olabildiğince iyi şekilde karıştırmalı ancak karıştırma sırasında ezilmemelerine dikkat etmelisiniz.

Karıştırma tamamlandıktan sonra mayonezin bir kısmını salata içerisine katmalı ve biraz daha karıştırarak sebzelerin mayoneze bulanmasını sağlamalıyız. Mayonezi sadece sebzelerin hepsine bulaşacak kadar eklememiz gerektiğini ve ucunu fazla kaçırmamak gerektiğini unutmayın. Sebzeler uygun hale geldiklerinde karışımı daha uygun bir sunum tabağına almalı ve düzgün şekilde dökmeliyiz.

Yeni kabımıza aktardığımız salatamızın üzerinde kalan bölgeleri de mayonez ile kapladıktan sonra haşlanan sebzelerden artanlar varsa onlarla süslemeler yapabilir veya biraz daha turşu ile üstünü güzelleştirebilirsiniz. Amerikalıların rus salatasını nar ile süsledikleri de aklınızda bulunsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.