Rujlardaki Zararlı Maddeler

RUJLARDAKİ ZARARLI MADDELER

Yayın Tarihi23 Mart 2018 | KOZMETİK BAKIM

Rujlar genellikle makyajımızın en büyük tamamlayıcısı ürünler ve bazen hiç makyaj yapmasak bile en azından bir miktar ruj sürmeyi isteyebiliyoruz. Zira rujlar bizi çok daha bakımlı gösteriyorlar ve tek başlarına bile ciddi bir etkiye sahipler. Ancak yapılan araştırmalar, her gün ruj kullanan bir kadının ömrü boyunca üç ila dört kilo ruj yuttuğunu gösteriyor ve rujlardaki zararlı maddeler bu anlamda ciddi bir risk oluşturuyorlar. Dolayısıyla rujlardan kaynaklanabilen bu sorunlara bir göz atmak istiyoruz ve yapmanız gerekenleri bir araya getirmeye çalıştık.

Özellikle ucuza satılan pek çok bilinmedik markanın ürününde, rujun kalıcılığını sağlamak için ciddi bir krom eklemesi yapılıyor. Kromun yanında kurşun, alüminyum, kadmiyum gibi diğer metaller de rujun dudakta daha uzun süre kalabilmesi ve parlaklığını alabilmesi için tercih ediliyorlar. Kaliteli markalar bu metalleri ikame edecek yeni ve sağlıklı maddeler üzerine araştırmalar yapıyorlar ancak kalitesiz ürünlerde bu araştırma imkanları bulunmadığı için klasik ve onlarca yıl öncesinden gelen formüller hala uygulanmaya devam ediyorlar. Dolayısıyla rujların içeriklerinin aslında inanılmaz düzeyde sağlıksız bir hale bürünebildikleri bir gerçek.

Rujların kayganlık ve parlaklıklarının korunabilmesi için parafin mumlar, koruyucular, sentetik kimyasallar ve bunun yanında sentetik boyalar da kullanılıyorlar ve neticesinde metallerin haricinde başka kimyasalları da farkında olmadan ömrümüz boyunca tüketmiş oluyoruz. Her ne kadar bu maddeler kısa vadede birikim sorunlarına sebep olmasalar da, uzun yıllar boyunca kullanımları vücutta depolanmalarına sebep olabiliyor ve neticesinde dokularımız zarar görüyor.

Bu sorun daha çok uzun süre dayanan ruj ürünlerinde belirgin oluyor çünkü suya, tere, ışığa ve diğer koşullara dayanıklı olan rujlarda, dayanıklılığı sağlayacak olan maddeler daha fazla kullanılıyorlar. Yani olabildiğince doğal bir ruj elde edebilmek için günde bir kaç defa yenilemek gerekse de daha dayanıksız rujları tercih etmek gerekiyor.

Ayrıca rujlarda renkler uçuk renklere doğru değiştikçe onları öne çıkaracak olan kimyasallar da ekleniyorlar. Klasik bir pembe veya kırmızıda bu risk daha düşükken, farklı renklerde risk daha fazla. Elbette bilindik markaların kampanyalarını takip ederek normalda pahalı olan rujları daha uygun fiyata getirebilir ve en azından risk düzeyini bir miktar düşürebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.