Ruj Sürerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

RUJ SÜRERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Yayın Tarihi09 Ocak 2018 | KOZMETİK BAKIM

Ruj hayatımızın en büyük parçalarından bir tanesi çünkü makyaj yapmayı sevmeyenler bile en azından bir ruj sürmeden dışarı çıkmıyorlar. Ancak ruj sürerken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabını pek kimse bilmiyor ve bu sebeple hem rujumuz tam istediğimiz gibi görünmüyor hem de dudaklarımız zarar görüyor. Dolayısıyla ruj sürmenin tüm detaylarına kısaca bir göz atmak lazım.

Rujların pek çoğunda nemlendirici ürünler de bulunuyorlar ancak bunlar dudaklar için pek yeterli sayılmazlar. Bu durum dudakların bir süre sonra kötü görünmelerine sebep olur ve bu yüzden rujunuza suç atabilirsiniz. Halbuki ruj uygulamasından önce alt katmana bir nemlendirici krem sürecek olursanız bu sorun ortadan kalkacaktır. Ayrıca ruj sürmediğiniz zamanlarda da dudakları korumak için şeffaf nemlendiricileri tercih edebilirsiniz.

Dudakların üzerinde bulunan kalkmış ölü deri parçaları da rujunuzun kötü görünmesine sebep olacaktır. Bu nedenle ince bir tuz ile dudaklarınıza her gün hafif bir peeling yapabilir, ardından ruju sürerek pürüzsüz görünen dudaklarınızla şov yapabilirsiniz. Lakin peeling yaparken çok sert davranmamaya dikkat edin çünkü dudaklarımız en hassas noktalarımız arasında.

Ruj sürerken en az iki kat geçmelisiniz ve bunun yanında dudaklarınızın ruju iyice yemesi için dudaklarınızı birbirine hafifçe sürtebilirsiniz. Ancak tek kat rujda bunu yapmanız pek işe yaramayacaktır. İki katlı bir ruj uygulaması gün içerisinde daha uzun süre dayanacaktır.

Ruj uygulamasında ilk olarak dudak kalemi ile dudakların çevresine bir çizgi atmak, ruj çizgisinin daha belirgin ve güzel görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca bu kalemin renk tonunu bir tık daha koyu bir ton seçerseniz güzel bir görünüm de yakalayabilirsiniz ancak bu her dudakta aynı etkiyi de vermeyecektir. Dolayısıyla yakışıp yakışmadığını bir deneyin ve olmuyorsa zorlamadan ruj tonunuzla aynı tondaki kalemi uygulayın. Kıyafet ve makyajın bütünü bu konuda genelde belirleyici oluyor.

Pek çok kadın maalesef ruju kenarlardan ortaya doğru sürmeye başlıyor ancak bu işi doğrusu dudağın en merkezinden başlamak ve daha sonra dışa doğru açılmak. Bu şekilde ruj hatlarında mükemmelliği yakalamak mümkün olmaktadır.

Cildi parlak ve renkli olanlar açık renkli ve turuncu bazlı kırmızı rujları tercih edebilirler ancak biraz daha koyu ve mat cilt tonunu tercih edenler mavi bazlı kırmızıları tercih etmeliler. Cildinizin ve makyajınızın genel durumuna çok aykırı sıcaklığa sahip ruj renklerini tercih etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.