Rinoplasti Nedir ve Nasıl Yapılır

RİNOPLASTİ NEDİR VE NASIL YAPILIR?

Burun yüzümüzün bizi en çok etkileyen organları arasında bulunuyor çünkü onunla hayatımızı devam ettirdiğimiz gibi onun yüzümüze verdiği ifade de genellikle yaşamımıza etkide bulunabiliyor. Burun yapısını anne ve babalarımızın sağladığı genetik mirastan alıyoruz ancak maalesef bu miras bazen yüzün diğer kısımlarının o burun ile uyumsuz olmasından dolayı bizi rahatsız edebiliyor. Olması gerekenden çok küçük veya çok büyük burun yapısına sahip olanlar, rinoplasti sayesinde biraz daha kendilerine uygun bir burun elde edebilirken, aynı sırada nefes alma problemlerine sebep olabilen faktörlerin de ortadan kaldırılmasını sağlayabiliyorlar.

Rinoplasti uygulaması sayesinde hastaların deri altında kalan kemik dokuları cerrahi cihazlar kullanılarak yeniden şekillendiriliyor ve burnun biraz daha büyütülmesi istendiğinde ise çeşitli silikon araçlar kullanılarak kemik dokusu genişletiliyor. Her iki uygulama da belli yüz tiplerinde uygun olduğu için doğrudan doktora giderek bir talepte bulunmak yerine onunla burnunuz ve yüzünüz üzerine konuşmak daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Rinoplastinin uygulanabileceği yaşlar olarak erkeklerde 18 ve kadınlarda 17 belirlenmiş durumda. Bunun temel sebebi ise burnun daha fazla gelişmemesinin gerekli olması. Zira ameliyattan sonra burnun gelişmeye devam etmesi, maalesef elde edilen sonuçların bir süre sonra kaybedilmesine neden olacaktır. Böylesi bir durumda ise ikinci bir operasyon gerekecektir. Ancak burun şeklinin bir sağlık riski oluşturması halinde daha erken uygulamalar da gerçekleştirilebilir.

Operasyon sırasında herhangi bir ağrı duymak da imkansız çünkü ameliyat genellikle genel anestezi altında gerçekleştiriliyor. Her ne kadar nadiren lokal anestezi uygulaması mümkün olsa da hastanın rahatı için genel anestezi çok daha verimli bir uygulama. Zaten uzmanınız da operasyon sırasında neler hissedeceğiniz ve operasyon sonrasında ne yapmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendirecektir.

Geçmişte uygulanan klasik tamponlar nedeniyle operasyondan sonra ciddi anlamda ağrılı bir dönem ortaya çıkıyordu. Fakat son gelişmeler neticesinde artık silikon destekler kullanılıyor ve ağrılar da bu sayede son buluyor. Ayrıca göz altında ortaya çıkan morluklar da kişinin deri altındaki bağ dokusunun gücüne göre değişiklik göstermektedir. Bağ dokusu zayıf olanlarda morlukların iyileşme süreci daha uzun sürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.