Reflüye Ne İyi Gelir

REFLÜYE NE İYİ GELİR?

Reflü maalesef modern insanın en büyük sıkıntıları arasında yer alıyor çünkü midede artan basınç ile birlikte midenin üst kapağından asit ile yoğrulmuş olan sıvıların yemek borusuna sızmaları, bu boruda tahrişe ve yanmalara sebep oluyor. Uzun vadede ise bu sıvıların boğaza kadar gelmeleri ve yemek borusunu ciddi anlamda tahrip etmeleri de mümkün. Bunda modern yaşamın hareketsizliğinin, kötü beslenme düzeninin, stresin ve yanlış uyku pozisyonlarının da elbette büyük bir payı var. Dolayısıyla reflüye ne iyi gelir sorusunun cevabını da pek çok farklı madde altında vermemiz gerekli.

Beslenme ve Reflü

Reflüye sebep olan faktörlerin en önemlileri arasında aşırı yemek ve bunun yanında yanlış şeyler tüketmek gelmektedir. Midenin sürekli olarak fazla şişirilmesi, mide kapakçığının hasar görmesine neden olur ve bu da şikayetleri arttırır. Ayrıca çok fazla çay, çikolata ve kahve tüketimi, ayrıca laktoz hassasiyeti olanlarda süt tüketimi, maalesef reflüye davetiye çıkarır. Mideyi çok sıcak ve çok soğuk gıdalar ile zorlamak, sigara içmek, aşırı alkol tüketimi gibi faktörler de reflüye sebep olmaktadır. Mümkün mertebe aşırı yağlı olmayan sebze ve etlerden oluşan dengeli bir beslenme programı oluşturmak, reflüden kaçınmanız için gerekli imkanı sunacaktır.

Uyku ve Reflü

Uyku sırasında bazı pozisyonlarda yatmak reflü riskini arttırmaktadır. Özellikle sağ tarafa dönük olarak yatmak, tüm mide sıvılarının kapağa yüklenmesine sebep olur ve bu da reflüyü arttırır. Devamlı sırt üstü yatmak ve bunun yanında yastığın çok alçak olması da benzer etkilerde bulunur. Bu yüzden sola dönerek yatmaya dikkat etmeniz reflüden kaçınmanız için yeterli olacaktır.

Stres ve Reflü

Stres sağlığımız üzerinde düşünemeyeceğiniz kadar büyük bir etkiye sahip ve pek çok hastalığın temel sebebinin stres olduğu düşünülüyor. Dolayısıyla hayatımızdan stresi çıkartmak için mücadele etmeliyiz. Sindirim sistemi genel olarak stresten en çok etkilenen sistemler arasındadır ve stresli bireylerde pek çok fonksiyon bozukluğu meydana gelerek maalesef reflü ve diğer mide-bağırsak problemlerine sebep olur.

Spor ve Reflü

Hareketsiz bir hayat sürenlerin vücutlarının devamlı aynı pozisyonda olması, reflü ihtimalini arttırır. Buna engel olmak için vücudunuzdaki kasları çalıştırmalı ve güçlendirmeli, bedeninizi farklı pozisyonlara sokmalısınız. Spor yapanlarda reflünün az görülme sebebi hem hareketliliktir hem de sporun stresi azaltan ve mutluluk hormonlarını arttıran yapısıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.