Reflüde Neler Yenir

REFLÜDE NELER YENİR?

Reflü hastalığı maalesef son senelerde giderek yayılmaya devam ediyor ve mide öz suyunun yemek borusundan yukarı doğru hareket etmesi neticesinde ortaya çıkıyor. Hastalığın ortaya çıkma sebepleri arasında mide kapakçığındaki bozulmalar öne çıkıyorlar ve buna genetik faktörler, uyku duruşu bozuklukları, yeme bozuklukları, sigara ve alkol tüketimi gibi pek çok faktör etki ediyor. Dolayısıyla reflünün bu kadar yaygın olmasının sebebi aslında kendimize pek de dikkat etmememiz. Ancak reflüde neler yenir sorusunu kendinize soruyorsanız, muhtemelen bu rahatsızlıktan kurtulmak için ilk adımları atmaya hazırsınız demektir.

Reflüye sahip olanların öncelikle çok sıcak veya çok soğuk besinlerden uzak durmaları gerekiyor. Bunun yanında tüketilen gıdaların iyi çiğnenmeleri, aşırı şekilde yenilmemeleri gerekiyor. Mide ne kadar dolu olursa kapakçığın bu gıdaları içeride tutabilme kabiliyeti de düşecektir ve bilhassa uyku durumunda midedeki sıvılar yemek borusuna kaçarak tahriş yaratacaklardır.

Ayrıca reflü sahibi olanların stresten uzak durmaları, çok sıkı kıyafetler giymekten sakınmaları, yatmadan önce yemek yememeleri, spor yapmaları ve kilolarını ideal hale getirmeleri de gerekiyor. Pek çok taze sebze ve meyve reflü hastaları için uygun olsa da bazılarını tüketmemeye dikkat etmek gerekli.

Reflü rahatsızlığına sahipseniz yağlı ve kızartma, kavurma şeklindeki besinlerden uzak durmalı, işlenmiş etleri tüketmemelisiniz. Bunun yanında turunçgiller ve lahana, karnıbahar, kereviz gibi sebze ve meyveler de reflünün azmasına sebep olabilirler. Gaz yapıcı etkileri ile bilinen baklagiller ailesine dahil ürünler de reflü sebebi olabiliyorlar. Tabii ki alkollü içecekleri, çay, kahve, gazlı içecekleri, çikolatayı ve aşırı baharat kullanımını da bırakmak gerekiyor. Bilhassa turşuların mide problemlerine sebep oldukları biliniyor.

Bu rahatsızlıktan kurtulmanın en önemli noktası, yukarıdaki dikkat edilmesi gereken besinlerden uzak kalmak ancak bunu yaparken diğer sağlıklı ve dengeli besinlerden uzak kalmamak. Dolayısıyla et ürünleri, sebzeler ve meyveler arasındaki dengeyi kurmalı, bunu yaparken tek seferde aşırı tüketim yerine dengeli ve sık bir tüketim şekli benimsemelisiniz.

Yemekleri kızartma veya kavurma şeklinde yapmak yerine haşlama, buğulama ve ızgara yöntemleri ile yapar, aşırı yağ kullanımından da kaçınırsanız çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.