Ramazanda Cinsel İlişki Caiz Midir

Ramazanda Cinsel İlişki Caiz Midir?

Ramazan ayının kutsal bir ay olması onu müslümanlar için çok değerli bir hale getiriyor ve herkes oruç ibadetini gerçekleştirmek için çaba gösteriyor. Lakin Ramazan’ın bu kutsallığı maalesef akılda bazı soru işaretleri de doğurabiliyor. Bilhassa Ramazan’da cinsel ilişki caiz midir sorusunu kendine soranlar, kulaktan duyma bilgilerle yanlış kararlar verebiliyorlar ve bu nedenle konuya açıklık getirmek gerekli.

Öncelikle İslam’da cinsel ilişkinin eşler arasında olduğunda herhangi bir şekilde yasaklanmadığını, hatta teşvik edildiğini belirtelim. Cinsel ilişkinin içeriğine dair bazı dikkat edilecek hususlar dışında ciddi anlamda bir sınırlama ya da yasak bulunmuyor ve buna Ramazan ayı da dahil. Lakin Ramazan ayında oruç tuttuğumuz için tahmin edebileceğiniz gibi oruçlu saatlerde cinsel ilişkiye girmek serbest değil.

Nefsimizi terbiye edebilmemiz amacıyla düzenlenmiş olan ve Allah adına oruç tutulan bu zamanlarda cinsel ilişkinin serbest olması zaten akla ve mantığa da uygun değil. Lakin iftar açıldıktan sonra sahura kadar olan zamanda cinsel ilişki konusunda ne ayetlerde ne de hadislerde herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

Bütün bir ay boyunca cinsel ilişkide bulunmamanın her iki tarafı daha fazla günaha sürükleme riski var ve bu nedenle hali hazırda olmayan bir yasağı yoktan yere var etmemek gerekiyor. İnsanların hayat düzenlerini bozmayacak bir şekilde düzenlenmiş olan oruç ibadeti, bu kuralı cinsel ilişki konusunda da bozmuyor ve nefsimize hakim olmamız gereken saatler haricinde eşlerimizle dini anlamda hiç bir sorun olmaksızın cinsel ilişkiye girebiliyoruz. Zina yani evli olmayan çiftler arasındaki cinsel ilişki ise zaten herhangi bir zamanda da haram olduğundan bu konuda bir yorum yapmaya gerek yok.

Lakin Ramazan ayında cinsel ilişkiden sonra gusül abdesti almak normal zamanlardan çok daha önemli. Diğer zamanlarda ortaya çıkabilecek unutkanlıkların aksine Ramazanda boy abdestini unutmak orucun da tehlikeye girmesine neden olacaktır ve ibadetinizi riske sokacaktır.

Eşler arasındaki iyi ilişkiler ve karşılıklı tatmin ailenin en büyük direği denilebilir ve bu temeller üzerinde oturtulmuş olan ailede düzenin bozulmaması dinimizin en büyük gereklilikleri arasında. Oruç zamanlarına dikkat ettiğiniz sürece eşinizle rutin cinsel hayatınızı devam ettirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.