Rahat Bir Doğum İçin Yapılması Gerekenler

RAHAT BİR DOĞUM İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Yayın Tarihi09 Ekim 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Doğum yapmak her kadının en büyük hayalleri arasında yer alıyor ancak normal doğumun korkutucu olduğuna dair söylentiler maalesef son on yıldır kadınların sezaryen doğuma yönelmelerine neden oldu. Halbuki rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilen normal doğum, aslında iyileşme sürecinin çok hızlı olması sebebiyle insanların tercih etmeleri gereken doğum tipi olmaya devam ediyor. Dolayısıyla rahat bir doğum için yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olursanız bu süreci en sorunsuz şekilde atlatabilirsiniz.

Doğumun rahat geçmesinde en etkili şeylerden bir tanesi doğumun hangi hastanede gerçekleşeceği. Zira hastaneye önceden karar verdiğinizde ve hangi kuruluşun size en uygun koşulları sunduğunu bildiğinizde, doğum anı çok daha kolay bir şekilde gerçekleşecektir. Böylelikle sancılar geldiğinde hiç telaş etmeden hemen hastaneye varabilir, zaten bildiğiniz bir merkezde doğumunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Herşeyin planlı olmasının doğum sürecini çok rahatlattığı kesin.

Doğum öncesinde katılabileceğiniz bazı hazırlık kursları mevcut ve bu kurslarda hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak doğuma hazırlanabilmeniz için gerekli bilgiler ve egzersizler size öğretiliyor. Bu sayede rahatlayarak doğum için kendinizi hazır hissedebiliyorsunuz. Elbette bazı kurslarda her iki eşin de kabul edilmesi sayesinde çiftlerin doğum konusundaki bütünlükleri de bozulmuyor.

Doğum çantanızın doğumdan bir iki hafta öncesinden hazır olması, son anda eşyaları toplamaya çalışma derdinizi ortadan kaldıracaktır. Çanta içerisinde kendiniz ve bebeğiniz için kıyafetler, iç çamaşırlar ve diğer ihtiyaç duyulan malzemeler yer almalı. Tabii ki hastaneye rahat varabilmek için çantanın içeriğini çok fazla abartmayın.

Hastaneye giderken yanınızda kimin olacağına karar vermeli, birlikte gideceğiniz kişinin hastane yolunda bir kaç defa pratik yapmasını sağlamalısınız. Böylelikle doğum anı geldiğinde güzergah konusunda kararsızlık yaşama ihtimaliniz kalmaz ve en hızlı yoldan hemen hastaneye varabilirsiniz. Dilerseniz doğumda yanınızda olması gereken kişileri belirlerken sizi rahatlatacak insanları da göz önüne alabilirsiniz.

Pek çok kadın yalancı doğum sancıları nedeniyle tekrar tekrar hastaneye gidip geri döner. Bunun yerine evde sancıları son anına kadar bekleyerek tüm sürecin doğal olarak gerçekleşmesine imkan tanıyabilirsiniz. Bilhassa hastane ortamında endişelenenler erkenden giderlerse gerilim nedeniyle sancılar ortadan kalkabilmektedir. Fakat hastane çok da yakında değilse fazla gecikmemeye dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.