PRP Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır

PRP TEDAVİSİ NEDİR, NASIL YAPILIR?

Yayın Tarihi30 Mart 2016 | ESTETİK CERRAHİ

Yaşımız ilerledikçe tenimizde ortaya çıkan kırışıklar, iz bırakan yaralar, sarkmalar ve tüm diğer deri kusurlarının sayısının giderek arttığı bir gerçek. Özellikle de el, kol, yüz, boyun gibi bölgelerin her mevsimde dış koşullara çok açık olmaları, onların yaşlanma hızının artmasına da neden oluyorlar ve bu yüzden bu bölgeleri korumak çok önemli bir hale geliyor. Ancak ne yaparsanız yapın, bir şekilde bu bölgelerin vücudumuzdaki diğer yerlerden daha çabuk hızlanmaları, maalesef gençleştirme operasyonlarını da mecburi kılabiliyor. Bilhassa çok genç yaşlarda sarkma ve kırışıklıkların başlaması, kadınları ve erkekleri rahatsız ediyor.

PRP tedavisi ise vücudumuzun kendini iyileştirme yeteneğini biraz daha belirgin hale getiriyor ve tamamen kendi fonksiyonlarımızı kullanarak iyileşmemize yardımcı oluyor. Bunu yapmak için kanımızdaki trombositlerden faydalanan bu tedavi, vücuduna yabancı maddeler enjekte etmek istemeyenler veya kesiklerden korkanlar için ideal seçimlerden bir tanesi.

Bunun için hastalardan bir miktar kan alınıyor ve daha sonra bu kan içerisine kanda bulunan trombositleri aktif hale getirecek bir madde ekleniyor. Cihazlarda gerekli işlemlerden geçen kanda bulunan trombositler, böylelikle aktif hale geliyorlar ve iyileştirici etkilerini sunmaya başlıyorlar. Bu etkinin yaşanmasının en büyük sebebi ise gençliğimizde bizlere güzel bir görünüm sağlayan büyüme faktörünün ortaya çıkması. Zira yaşlandıkça büyüme faktörünün kandaki varlığı azalır ve deri altındaki kollajen ile elastinler giderek ortadan kaybolurlar. Bu durum ise cildin parlaklık ve esnekliğinin giderek azalmasına neden olur.

PRP tedavisi uygulanırken, elde edilen bu aktif trombositli kan, gençleştirmenin olması gereken bölgeye özel enjektörler vasıtasıyla enjekte edilir. Lokal anestezi uygulaması sayesinde ağrısız ve sızısız bir şekilde yapılan bu uygulama, enjeksiyon yapılan bölgedeki derinin kendini iyileştirme ve onarma mekanizmasının hızlanmasına yardımcı olur. Fakat tedavinin her ay en azından bir defa tekrar edilmesi ve cildin durumuna göre 4 defaya kadar uygulanması, biraz zahmetli olabilir.

Hem sarkan ciltlerde uygulanabilen hem de yaraların tedavisi, saç köklerinin daha sağlam hale getirilmesi gibi çeşitli alanlarda da kullanılan PRP tedavisi, kimyasal ve cerrahi estetik operasyonlardan çekinenler için en iyi seçenekler arasında bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.