Proteinin Faydaları Nelerdir

PROTEİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Yayın Tarihi18 Temmuz 2016 | BESLENME

Beslenme düzenimiz içerisinde protein içeren gıdaların bulunmasının gerekliliğini her zaman duyarız ancak bu proteinlerin ne işe yarayacakları konusunda pek çoğumuzun ciddi bir bilgisi de yok. Dolayısıyla proteinlerin faydaları nelerdir ve proteinler vücutta ne iş için kullanılırlar sorusunun cevabını da vermek gerekiyor.

Proteinler, vücudumuzda bulunan her hücrenin yapıtaşını oluşturuyorlar ve bir varlığın canlılığını sürdürebilmesi için proteinlere kesinlikle ihtiyacı var. Zira kan hücrelerimizden tutun da saçlarımızdaki keratin maddesine kadar her şeyin temelinde onların varlığı mevcut. Protein alamayan kişilerin dokularını kaybetmeye başladıkları ve bir süre sonra hayatlarını da kaybettikleri biliniyor. Vücuduna yeteri kadar karbonhidrat ve yağ alamayanlar da bu maddelerin tükenmeleriyle birlikte dokularda bulunan proteini yakarak enerji elde etmeye başlıyorlar.

Protein vücudun tüm temel işlevlerinde etkin bir maddedir. Bu nedenle bakteri ve virüslere karşı devam eden savaşta, onarım ve yenilenme işlemleri sırasında, hücre içindeki ve dışındaki sıvıların düzenlenmesi esnasında ve tüm iskelet ve sinir sisteminin çalışmasında da etkilidir. Bilhassa hormonların ve enzimlerin çalışmaları, üretilmeleri ve geri emilmeleri yine proteinler vasıtasıyla gerçekleştirilir. Proteinlerin yoksunluğunda ortaya çıkacak düzensizlikler ise hem fiziksel hem de ruhsal olarak tüm işlerin ters gitmesine neden olur.

Hem bitkisel gıdalarda hem de hayvansal gıdalarda bulunan proteinler, maalesef farklı besinlerde farklı emilme oranlarına sahipler. Zira bitkisel gıdalarda bulunan proteinlerin düşük bir kısmı vücut tarafından değerlendirilebilirken, hayvansal gıdalardan alınan proteinler vücudumuz tarafından çok daha hızlı ve etkin bir şekilde kullanılabiliyorlar. Bu nedenle vegan beslenme tipini tercih edenlerde protein yoksunluğuna bağlı bazı sıkıntılar da baş gösterebiliyor.

Protein eksikliğinde ortaya çıkan ilk belirtiler çabuk yorulma ve durgunluk olmaktadır. Ancak bu eksiklik devam ederse kansızlık, çabuk hastalanma, kan basıncının düşmesi, diş eti hastalıkları, göz bozuklukları ve siroz ile devam eden bir dizi belriti ortaya çıkacaktır. Ancak proteini abartmak ve çok fazla protein tüketmek ise onları yeniden şekillendirmek zorunda olan karaciğerin gereksiz yere yorulmasına neden olacaktır.

Dolayısıyla proteinin ne eksik ne de fazla olmaması gerektiğini unutmayın. Her gün kilonuz kadar gramda protein almanız, yaşamsal faaliyetlerinizi devam ettirmek için yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.