Probiyotik Neden Kullanılır

PROBİYOTİK NEDEN KULLANILIR?

Yayın Tarihi12 Haziran 2017 | BESLENME

Probiyotik ürünler veya diğer adıyla prebiyotik ürünler, ülkemizde yeterince tüketilmiyorlar ancak yapılan araştırmalar, özellikle ilerleyen yaşla birlikte onların hayatımıza kesinlikle girmeleri gerektiğini gösteriyorlar. Dolayısıyla probiyotik neden kullanılır sorusuna sizler için tatmin edici bir cevap vermeye çalıştık. Unutmayın ki probiyotik ürünler vücudumuzda ciddi görevler alan bakterilerin yerlerine konmaları ve devamlı olarak yeterli miktarda tutulabilmeleri için büyük bir önem arzediyorlar.

İlerleyen yaş ile birlikte hem kadınların hem de erkeklerin bağırsaklarında ortaya çıkan yaşlanma, sindirim sisteminde problemlerin ortaya çıkmasına sebep olur ve bu nedenle probiyotik ürünlerin kullanımı daha da önem kazanır. Eğer aşağıdaki belirtilere sahipseniz sizin de probiyotik kullanma vaktiniz gelmiş demektir.

  • Mantar enfeksiyonları
  • Çok sık hasta olmak
  • Hazımsızlık
  • Mide yanmaları
  • Kabızlık
  • İshal
  • Halsizlik ve yorgunluk
  • Kilo almak ve vermek konusunda problemler
  • Sürekli şişkinlik ve gaz

Bağırsaklarımızda milyarlardan daha fazla adette bakteri ve mantar tipi bulunmaktadır ancak bu bakteri ve mantarlar aslında ortaya çıkardıkları maddeler ve metabolizmaları sayesinde sindirimimize katkıda bulunarak bizlerin daha iyi beslenmelerine yardımcı olurlar. Zira bağırsakların bu faydalı bakteriler açısından zengin olmaları, ihtiyaç duyduğumuz maddeleri daha iyi alacağımıza işaret eder ve hatta toksinlerin atımı ve parçalanması konusunda da ciddi bir etki sahibidirler.

Fakat yaşlanma ile birlikte bağırsaklardaki ortam da bozulur ve bakterilerin miktarında da düşüş yaşanır. Artık eskisi kadar iyi faaliyet gösteremeyen bakteriler, sindirime de katılamazlar ve neticesinde vücudumuzda pek çok maddenin eksikliği görülmeye başlar.

Probiyotik besinlerde ise bu bakterilerin sporları ve kendileri bulunmaktadır. Dolayısıyla bunları her gün tükettiğinizde, bağırsaklarınızdaki bakterilere birer destek gönderiyorsunuz ve onların faaliyetlerine devam etmelerini kolaylaştırıyorsunuz. Özellikle sirkeler, turşular, fermente süt ürünleri bu konuda en iyi probiyotik kaynakları arasında yer alıyorlar ama probiyotik olarak zenginleştirilmiş ürünler de bu konuda bir hayli fayda sağlayabiliyorlar.

Özellikle antibiyotik tedavisi görenler ve anne sütü ile beslenmemiş olanlar, bağırsak florasındaki bu faydalı bakteriler açısından ciddi bir zayıflık göstereceklerdir. Bu nedenle bu iki koşula sahip olanların en azından bu bakterileri yerine koyana kadar probiyotiği düzenli tüketmeleri gerekli ancak 40 yaş üstünde her gün tüketim uzmanlar tarafından öneriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.