Prematüre Bebek Ne Demektir

PREMATÜRE BEBEK NE DEMEKTİR?

Yayın Tarihi14 Ocak 2018 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Prematüre bebek veya erken doğum sonucu doğmuş olan bebek, tıp dünyasında 37. haftadan önce doğan bebekler için kullanılan bir tanım ve normal bir gebeliğin 38 ila 42 hafta arasında sürdüğünü dikkate alırsak, erken doğumun bebekler için bir risk haline geldiğini de söyleyebiliriz. Fakat prematüre bebeğin her zaman sağlıksız olacağını veya uzun süre küvezde yaşaması gerektiğini de düşünmemek gerek çünkü bu konuda oldukça detaylı hesaplar işin içine giriyor.

Prematüre doğan bebeklerden bazıları sadece çok kısa bir zaman aralığından dolayı prematüre sınıfına girseler de çok kısa bir bakım zamanından sonra taburcu edilerek normal hayatlarını sürdürebilirler. Bunun yanında prematüre olan bebekler bazen gebelik yaşlarına kıyasla daha kilolu veya gelişmiş olabilirken, prematüre olmadığı halde gebelik yaşına göre prematüre eğilimler gösteren bebeklerin varlığı da bir gerçek. Dolayısıyla zamanında doğan bebeklere prematüre bebekler gibi bir bakım gerekebilirken bazen sınırda doğan prematüre bebekler için ciddi bir bakım gerekmeden yaşam devam etmektedir.

Uzmanlar 36. ve 37. haftalar civarında doğan bebeklere sınırda prematüre değerlendirmesi yaparken, 32 ve 35. haftalar arası orta derecede prematüre, 24 ila 31. haftalar arası ise ileri derecede prematüre olarak değerlendirilmektedir. Bu konuda kullanılan bir diğer değerlendirme kriteri ise bebeğin ağırlığı üzerinden yapılmaktadır ve bebeğin 2.5 kilodan hafif olması düşük doğum ağırlığı olarak değerlendirilirken, 1.5 kilodan az olması çok düşük doğum ağırlığı, 1 kilodan az olması ise ileri derecede düşük doğum ağırlığı olarak nitelendirilmektedir.

Prematüre bebek doğumu riskini en aza indirebilmek için anne adaylarının sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddeleri tüketmeyi bırakmaları, sağlıksız beslenmeden uzak durmaları, ayrıca yoğun stres ve uykusuzluk gibi etkenlerden uzak kalmaları gerekmektedir. Buna ek olarak 18 yaşından önce doğum yapmak ile 35 yaştan sonra doğum yapmak da prematüre bebek riskini yükseltmektedir.

Rahimde, bebekte veya plasentada yaşanabilecek herhangi bir sorunun bebeğin erken doğumuna sebep olabilme ihtimali nedeniyle anne adayları düzenli olarak doktor kontrolünden geçmeliler. Bunun yanında anne adayında kalp, böbrek, ciğerlerde mevcut olabilecek kronik hastalıklar maalesef erken doğum riskinin artmasına sebep oluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.