Pratik Makyaj Nasıl Yapılır

PRATİK MAKYAJ NASIL YAPILIR?

Pek çoğumuz maalesef makyaj yapmayı genelde biraz abartıyoruz ve günlük hayatta kullanacağımız makyajımızı bile sadelikten uzak bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Halbuki cildimizin sağlıklı kalabilmesi, ayrıca makyajımızın da günlük yaşantıya uygun bir halde olması, amaçlarımız arasında yer almalı. Günlük makyajı abartmak ve ona çok vakit ayırarak ağır bir makyaj uygulamak, bir süre sonra hem bu işten bıkmanıza sebep olacaktır hem de cildinizin daha hızlı yıpranmasını beraberinde getirecektir. Dolayısıyla pratik makyaj nasıl yapılır sorusunu öncelikle bir cevaplandırmak gerekiyor.

Pratik makyaj için öncelikle elinizdeki malzemeleri tanımanız gerekiyor. Sabah özellikle kusurlu denilebilecek bölgelerinize fondöten uygulaması yapmak istediğinize eminiz ancak fondöteninizin hangi bölgede nasıl durduğunu, ne kadar sürmeniz gerektiğini bilmeniz lazım. Aksi taktirde deneme yanılma ile çok vakit kaybedersiniz. Ayrıca kat kat yapılan fondöten uygulamaları günlük hayatta pek de pratik değil. Tek yapmanız gereken önce gündüz kreminizi uygulamak ve ardından fondöteni uygulamak.

Göz kapaklarına far uygulaması özellikle yorgun günlerde sizi canlı gösterecektir ancak bunun için göz renginize dikkat etmelisiniz. Mavi ve yeşil gözlerde lila gibi tonlar daha çekici olurken, kahverengi gözlerde biraz daha koyu maviye çalan tonlar tercih edilmeli. Eğer daha ciddi ortamlarda bulunacaksanız kahverengi de tercih edebilirsiniz ancak koyuluğu abartmayın, orta karar bir kahverengi yeterli. Maskaramızı da unutmuyoruz elbette.

Ruj sürmek zor iş değil ancak doğru ruju sürmek önemli. Bu konuda en önemli tavsiyemiz, dudak kalınlığınıza göre bir seçim yapmak. Parlak, ışıldayan ve öne çıkan renkler, dudakların kalın gösterirken, daha sade, mat ve pastel renkler ise böyle bir etki yapmazlar. Kalın dudakları olanlar bunları iyice öne çıkarmak için parlaklığı abartmamalılar çünkü aşırı kalın dudaklar günlük hayatta kötü görüneceklerdir. Dudaklarınız çok inceyse kenarlara dudak kalemi ile bir hat çizebilir ve böylece biraz daha kalın görünmelerini de sağlayabilirsiniz.

Allık sürmeniz illa ki gerekmez ancak kahverengi, bej gibi tonlardaki allıklar dikkat çekmeden yüzünüze biraz şekil verirler. Biraz daha öne çıkmanız gerekiyorsa tabii ki renkli allıklara da geçiş yapabilirsiniz ama gece makyajı gibi bol allık kullanmayın çünkü ışık altında fazla allık sizi kötü gösterecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.