Portakalın Faydaları Nelerdir

PORTAKALIN FAYDALARI NELERDİR?

Yayın Tarihi24 Ocak 2018 | BESLENME

Portakal meyvesi ülkemizde en çok üretilen meyvelerden birisi ve hepimizin onu tüketmeyi çok sevdiği de bir gerçek. Lakin onu bilinçsizce tüketmek yerine ne kadar faydalı bir meyve olduğunu bilirsek aslında sofralarımızdan hiç eksik etmememiz gerektiğini de anlayabiliriz. Portakalın faydaları nelerdir diyenler için gerekli bilgilerin hepsini bir araya getirdik.

Portakal tahmin edebileceğiniz gibi gerçekten çok ciddi bir C vitamini kaynağı. Pek çok meyve ile bu konuda yarışan portakal, kış aylarında yetişmesi sayesinde kışın karşılaşabileceğimiz bakteri ve virüslere karşı bizi koruma görevini üstlenebiliyor. Zira vücudumuzda bulunan ve zararlılar ile savaşan antikorlar, bu savaşta C vitaminine ciddi anlamda ihtiyaç duyuyorlar. Bilhassa soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklara yakalanmayı önleyen ve yakalanırsanız da kolay bir şekilde atlatmanızı sağlayan C vitamini, portakal sayesinde vücuda yoğun olarak alınabiliyor.

Bunun yanında B vitamini bakımından da çok güçlü olan portakal, hem karaciğeri kuvvetlendiriyor hem de fiziksel yorgunluğun atlatılmasını sağlıyor. Tabii ki bunda yüksek fosfor içeriğinin de büyük bir katkısı var. Kanının daha verimli bir şekilde temizlenmesini isteyenler bol bol portakal tüketerek bu amaçlarına ulaşabilirler.

Hamilelikte doktorunuzun folik asit almanızı önerdiğini duymuşsunuzdur. Fakat folik asiti illa ki eczaneden kapsüller halinde almak zorunda da değilsiniz çünkü portakal ve hatta diğer turunçgillerin içerisinde oldukça yüksek miktarda bulunuyor. Gebeliğin sorunsuz devam etmesi ve hatta daha kolay hale gelmesi için bir hayli faydalı olan folik asiti portakaldan alarak daha doğal bir beslenme düzeni oluşturabilirsiniz.

Kan basıncının düşmesini sağlayan magnezyum içeriği bakımından orta karar olan portakal, böylelikle kalp ve damar sağlığı konusunda sorunları olanların ve tansiyon sıkıntısıyla baş etmeye çalışanların bir numaralı destekçisi olabiliyor. Sindirim sisteminin daha verimli çalışmasını sağlayan lifler bakımından da zengin olan bu meyve, birincil tercihleriniz arasında yer almalı.

Kolon kanseri, meme kanseri, cilt kanser, akciğer kanseri gibi pek çok kanser türünden korunmanızı sağlayabilen portakal, bunu içeriğindeki D-linonene adlı bir madde ve aynı zamanda antioksidan içeriği sayesinde gerçekleştiriyor. Ailesinde kanser geçmişi olanların bu konuda özen göstermeleri iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.