Plastik Kullanımını Nasıl Azaltabiliriz

Plastik Kullanımını Nasıl Azaltabiliriz?

Plastik yüzyılın buluşlarından bir tanesi ve insan hayatının en önemli parçaları arasında bulunuyor. Zira plastik sayesinde onlarca diğer malzemeye olan bağımlılığımız sona erdi ve dünya üzerindeki petrolün büyük bir kısmı da aslında yakıt olarak değil, plastik üretiminde kullanılıyor. Ancak plastik kullanımını nasıl azaltabiliriz sorusu artan insan nüfusuyla önem kazanmaya başladı çünkü plastik yüzyıllar boyunca doğada çözünmüyor ve bir çöp olarak çok uzun süre varlığını devam ettiriyor. Haliyle plastik kullanımını azaltarak en azından ürettiğimiz bu kaybolmayan atıktan biraz kurtulmak mümkün olacaktır.

Evlerimizde kullandığımız damacana su şişeleri yüzlerce defa kullanılıyorlar ve bunun ardından bir kısmı geri dönüştürülüyor ancak daha büyük bir kısmı ise maalesef çöplüklerdeki yerini alıyor. Ayrıca bir de dışarıda olduğumuz zamanlarda tükettiğimiz pet şişelerdeki sular var. Bu tip gereksiz plastik kullanımından kaçınmak için evimize su arıtma cihazları alabilir ve bu sayede musluk suyunu tüketebilir, ayrıca dışarıya çıkarken bir ufak termosa su koyup yanımızda bu suyu gezdirerek pet şişe kullanıp durmaktan da uzak kalabiliriz.

Bunun yanında doğal pamuk ve keten kullanılarak üretilmiş olan kıyafetler tercih etmek de hem sağlığınız hem de doğa için daha faydalı olacaktır. Zira akrilik, naylon, asetat, polyester ve benzeri sentetik kumaşların içerisinde bulunan plastik maalesef doğada çözünmüyor ve bu nedenle kirliliğe katkıda bulunuyor. Fakat son dönemlerde tencel, modal, rayon ve bambu gibi bazı çevre dostu sentetik kumaşlar ortaya çıktı ve bunları tercih edebilirsiniz.

Pek çok kişi maalesef tüm meyve ve sebzelerini plastik kaplar veya poşetler içerisinde saklar ancak aslında onları bir havlu yahut kalın bez parçası içerisinde saklamak da mümkün. Böylelikle hem gıdalarınızın plastiğin zararlı etkilerinden korunmasını sağlayabiliyor, hem de havluların besinlerin vadesini uzatan yapısından faydalanabiliyorsunuz. Ucuza satılan ancak gerçek kumaştan yapılmış havlular size yardımcı olacaktır.

Alışveriş sırasında bizlere verilen plastik poşetler yerine kendi çantamızı yanımızda götürmek, oldukça kolay bir şekilde plastik kullanımımızı azaltacaktır. Dolayısıyla artık poşet isteyip durmak yerine kumaştan bir çanta taşıyarak istediğimiz şeyleri bu çantaya atabiliriz. Dilerseniz sırt çantaları bile bu iş için uygun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.