Pitaya Meyvesinin Faydaları Nelerdir

PİTAYA MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Yayın Tarihi25 Nisan 2016 | BESLENME

Pitaya meyvesi, son zamanlarda ülkemizde giderek daha da popüler hale geldi ve ejder meyvesi olarak da adlandırılıyor. Hatta, Güneydoğu Asya kaynaklı olan bu meyvenin üretimi, ülkemizin Akdeniz bölgesinde de kısıtlı miktarda olsa da başladı ve böylece yerli Pitaya tüketimi de mümkün hale geldi. Hem kendine has tadı hem de çok sayıda faydasının olması sayesinde pitaya meyvesinin faydaları nelerdir sorusunu kendinize sorduğunuza eminiz.

Meyvemizin en önemli özelliklerinden bir tanesi, içerisinde C ve B vitaminleri başta olmak üzere çok sayıda vitamin barındırması. Özellikle vejeteryan beslenmeyi terch edenler, bu vitaminlerin hepsini yedikleri tek bir meyve içerisinden alabilirler. Bunun yanında bol mineralli olması sayesinde bilhassa potasyum olmak üzere çok sayıda vücudun ihtiyaç duyduğu minerale de ev sahipliği yaptığını belirtmek gerekiyor.

Tüm bu vitamin ve mineral deposu olma özelliğine, bir de çok az kolesterol barındırmasını eklediğimizde, yeseniz de kilo aldırmayan, vücut tarafından kolayca sindirilen ve kan şekeri düzeyini bozmayan bir meyve ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Her gün tükettiğimiz klasik meyvelerin en büyük dezavantajı, genellikle bol şekerli olmaları ve bu şekerden dolayı çok fazla meyve tüketmenin kan şekerini bozabilmesi. Lakin pitaya buna engel oluyor ve az şeker içeriği ile şeker hastalarının bile tüketebileceği bir meyve haline geliyor.

Ejder meyvesinin bir diğer özelliği ise, vücudun iyileşmesine yüksek oranda katkı sağlaması. Özellikle de yaralanmalar, enfeksiyonlar ve mantarlar konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, pitaya yediğinizde yaralarınızın ve rahatsızlıklarınızın daha rahat kapandığını fark edeceksiniz. Bu özelliğini ise hem metabolizmayı hızlandırıcı yanlarına hem de içeriğindeki etkin maddelere borçlu. Spor yapanlar, spordan bir süre önce pitaya tüketerek daha hızlı yağ yakmaya da başlayabilirler.

Sivilcelerden, güneş lekelerinden ve diğer cilt rahatsızlıklarından şikayetleri olanlar ise pitayayı yemenin yanında direkt olarak ciltlerine sürerek de iyileştirici etkilerinden faydalanabilirler. Özellikle de sivilcelere karşı etkin bir mücadele sunan pitaya, ergenlik dönemindeki bol sivilcelerden şikayeti olanların dikkatini çekecektir.

İrili ufaklı pek çok diğer faydası ise dolaşım sistemi, iskelet sistemi gibi vücudun diğer bölgelerini kapsıyor ve bedenimizin daha iyi faaliyet göstermesine yardımcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.