Pişik Olunca Ne Yapmalı

PİŞİK OLUNCA NE YAPMALI?

Pişik genellikle bebeklerde karşımıza çıkar ve bu durum hem altlarına yapmaları ve bezde yapılanların birikmesi nedeniyle olur, hem de bebeklerin cildi henüz asidik dış etkileri tolere edebilecek yapıda değildir. Fakat spor yapanlarda, çok sıcak yerlerde yaşayanlarda, dar giyinenlerde veya sıradışı bir cilt hassaslığına sahip olanlarda maalesef pişikle karşılaşma ihtimali de bir hayli yüksektir. Pişik olunca ne yapmalı sorusuna sizler için bir cevap vermeye çalıştık ancak bunu yaparken pişiğin temel sebeplerine de değinmek gerekiyor.

Pişik genellikle mantar enfeksiyonları, viral enfeksiyonlar ve bakteri enfeksiyonları ile birlikte görülür. Dolayısıyla pişik vakasının çok ilerlemesine izin vermeden hemen müdahale etmek önemli. Aksi taktirde pişik olan zayıflamış bölgede bu tip enfeksiyonları çoğalma hızı bir anda artarak daha büyük sorunların oluşmasına sebep olacaktır.

Pişiğe karşı yapılabilecek en etkili şeylerden bir tanesi, pişik kremi olarak satılan kremleri kullanmaktır. Ancak bu kremlerin çinko içeriğine sahip olmalarından dolayı gelişigüzel bir şekilde sürülmemeleri, bilhassa çocuklarda cinsel organlardan uzak tutulmaları gerekmektedir. Dikkatli bir şekilde kullandığınız pişik kremi hem bebeklerde hem de yetişkinlerde pişiğe karşı etkili olacaktır fakat küçük bebeklerde doktoruna danışmadan bunu yapmanızı pek önermiyoruz.

Klasik bir yöntem olarak pudra da pişiğe karşı etkili olabilmektedir ancak pudranın etkisi genellikle hafif vakalarda ortaya çıktığı için ilerlemiş pişik vakalarında etkili olmayabilir, hatta acı bile verebilir. Genellikle ellerimizde kullandığımız vazelin de pişik konusunda en etkili tedavi yöntemleri arasında bulunuyor. Vazelinin nemlendirici yapısı sayesinde bir an önce pişik olan bölgeyi tedavi etmek mümkün olmaktadır.

Çok fazla terlediği için pişiğe maruz kalan çocuklarda ve yetişkinlerde ise yoğurt ile hızlı sonuçlar alınabiliyor. Elbette yoğurdu pişik olan bölgelere sürdükten sonra rahat bir şekilde oturarak biraz zaman geçirmek gerektiği için pudra veya krem gibi günlük hayata devam etmek mümkün olmayabiliyor çünkü yoğurt çok daha bulaşıcı bir madde.

Çiğ zeytinyağı da son dönemlerde pişiklere karşı etkili olduğu belirtilen ürünler arasında bulunuyor. Pişikli bölgeye hafif bir masaj ile uygulanacak zeytinyağı, etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.