Pirincin Faydaları ve Zararları

PİRİNCİN FAYDALARI VE ZARARLARI

Pirinç günümüzde oldukça kötülenen gıdalardan bir tanesi ve aslında onu bu kadar kötülemek yersiz diyebiliriz. Zira elbette aşırı tüketimi halinde belli başlı zararları mevcut ama aslında ayarında tüketildiği zaman faydalı besinler arasında olduğunu es geçmemek lazım. Pirincin faydaları ve zararları nelerdir sorusuna sizler için bir yanıt aramaya çalıştık.

Pirincin en dikkat çekici yanı hem içerisinde kolesterol bulundurmaması, hem de çok iyi bir karbonhidrat kaynağı olması. Gün içerisinde enerji ihtiyacımızın çok büyük kısmını karbonhidratlardan karşılıyoruz ve bilhassa fiziksel olarak çok aktif olanların harcadıkları enerjiyi mutlaka yerine koymaları gerekiyor. Dolayısıyla pirincin bu yüksek enerji sağlayan ve kolay sindirilen yapısı, herkes için uygun fiyatlı bir beslenme alternatifi olmasını sağlıyor.

Herhangi bir alerjik bileşene sahip olmayan pirinç, bu özelliği sayesinde 6. aydan sonra bebekler tarafından muhallebi şeklinde tüketilebilir ve ayrıca gluten alerjisi olanlar da glutensiz olduğu için ondan faydalanabilirler.

Kan basıncının kontrolü konusunda ciddi bir imkan sağlayan pirinç, düşük nitrojenli yapısı ve bol potasyumlu beslenme değerleri sayesinde tansiyon hastaları, böbrek hastaları ve kalp damar hastalıklarına sahip olanlar tarafından güvenle tüketilebilir. Kolesterolsüz olması sayesinde kolesterol hastaları için de ciddi bir çözüm olabilmektedir.

Yaşlanmanın etkileri ile mücadelede de bir hayli etkili olan pirinç ve pirinç ile hazırlanmış olan besinler, Çin’de binlerce yıldır en sık tüketilen ürünler arasında bulunuyorlar. Bunun yanında bağırsak kanseri ile mücadelede pirincin ciddi bir yerinin olduğu biliniyor çünkü kanseri önleyen pek çok bileşen pirinç içerisinde bol bol bulunuyor.

Kabuğu ayrılmamış pirinç yüksek lif oranı ve besin değeri ile dikkat çekerken, kabuksuz pirinç ise ishal gibi hastalıklara karşı ciddi bir önlem olabiliyor çünkü kabuğu olmayan pirincin lif oranı bir hayli düşük. İshal olanların ise liflerden uzak durarak düşük lifli besinler tüketmeleri öneriliyor.

Fakat pirincin zararlarının olduğu da unutulmamalı. Çok yüksek bir karbonhidrat ve nişasta içeriğine sahip olan pirinç, fazla tüketilmesi halinde kilo sorunlarını da beraberinde getiriyor. Buna ek olarak fazla pirinç tüketiminin şeker hastalığı riskini arttırdığı da uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.